Emigrantka Rakušanová: Žena pracuje, kmitá u sporáku a ještě se stará o děti? To je degradace!

05.01.2021 15:02

Bývalá komentátorka Svobodné Evropy, která se pravidelně hlásila na vlnách rádia z Německa, promluvila pro magazín Styl pro ženy deníku Právo. V Bavorsku jí fascinovaly československé seriály, v nichž žena chodila do práce, starala se o děti i o manžela. A lidem to přišlo normální. „Takovou degradaci si dnes ani neumíme představit,“ komentovala. Zmínila také, jak jí dopisem pogratuloval prezident USA Bill Clinton. A jak se tento dopis pak pro charitu vydražil za 200 000 Kč.

Emigrantka Rakušanová: Žena pracuje, kmitá u sporáku a ještě se stará o děti? To je degradace!
Foto: Repro YouTube
Popisek: Bývalá komentátorka Rádia Svobodna Evropa Lída Rakušanová

Rakušanová v rozhovoru promluvila o tom, jak díky anténám na své chalupě v Bavorském lese měla kontakt s domovem, mohla se dívat na zprávy z Československa a měla přehled o socialistické realitě. Sledovala dokonce i seriály, přitom ty současné jí připadají rozvláčné. „Jednak je dělali solidní tvůrci, teď mluvím například o Nemocnici na kraji města, pak jsem v nich reálně viděla chování lidí v Československu,“ řekla.

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13376 lidí

Mluvila například o tom, jak byly zobrazovány ženy. „Bylo až neuvěřitelné, co považovaly za běžné. Na manželce leželo úplně všechno: od zaměstnání přes starost o domácnost a děti, jejich výchovu až po péči o manžela,“ popsala, co jí přišlo fascinující, a dodala, že běžným zjevem v socialistických seriálech bylo, že žena přišla z práce, vyzvedla děti z družiny a pak ještě kmitala mezi sporákem a stolem, zatímco muž a děti čekali na jídlo.

Bavorská žena sice také prý nebyla vrcholem emancipace, ale zvládat levou rukou dvojí zátěž od ní nikdo neočekával. Od československé ženy se dle Rakušanové ani neočekávalo, že by budovala kariéru. „V zaměstnání to dotáhly maximálně na sekretářky šéfů,“ mínila s tím, že se ani nečekalo, že by žena řádně se starající o rodinu něco takového chtěla. „Takovou degradaci si dnes ani neumíme představit,“ říká Lída Rakušanová.

Ve Svobodné Evropě, kde pracovala, na sebe prý narážely dvě generace emigrantů, ti z roku 1948 a pak z roku 1968. „Já jsem se snažila do podobných bojů nevstupovat,“ uvedla, ale popsala, proč se dvě skupiny neměly rády: „V roce 1948 utíkali lidé před komunistickým režimem. Naopak mezi emigranty po roce 1968 byli často reformní komunisté, kteří v 50. letech pomáhali tento režim budovat, což jim uprchlíci z roku 1948 nezapomněli.“ Zmínila, že ke smíru nebo alespoň uklidnění došlo po roce 1989, protože se první skupině povedlo to, oč usilovali, že komunisté Československu již nevládli.

Její práci v rádiu ocenili politici i nadace. „Osobně podepsaným dopisem vám poděkoval i americký prezident Bill Clinton,“ zmínila redaktorka Lenka Hloušková. Rakušanová řekla, že tento dopis věnovala na charitativní dražbu. „V Plzni tehdy vydávali kalendář Ženy bez hranic, mezi něž jsem se dostala i já. Ocitla jsem se mezi esy typu Martina Navrátilová. Ta do dražby věnovala tenisovou raketu a já ten Clintonův dopis,“ řekla a poskytla i přibližnou informaci, kolik za něj tehdejší zájemce zaplatil: „Asi za dvě stě tisíc. Ale přesnou částku vám neřeknu.“

Komentovala i současnou svobodu slova. Za tu se podle ní musí pořád bojovat. „Občas zírám, jak rychle se dá na věci, jež kdysi byly běžné, zapomenout, jak rychle se mohou vrátit autoritářské pořádky. Vidíme to nejen u nás, ale také kolem nás. Základem demokracie je, aby fungovala občanská společnost,“ prohlásila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…