Europarlament zakázal českou vlajku. Zakročíme! říká Zahradil. A co Zdechovský? A SPD?

16.01.2020 13:00

Mají europoslanci právo mít v europarlamentu na stole vlaječky států, které reprezentují? Mohlo by se zdát, že jde o otázku zcela triviální. Ale zdá se, že ne tak docela. Podle několika zdrojů byly vlaječky států, které měli europoslanci u svých míst, odstraněny ze stolů. A to proto, že je údajně předseda europarlamentu David Sassoli překvalifikoval na transparenty. A někteří europoslanci to nenechali bez odezvy. Padla dokonce slova o socialistické soldatesce.

Europarlament zakázal českou vlajku. Zakročíme! říká Zahradil. A co Zdechovský? A SPD?
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament
reklama

Jednací řád Evropského parlamentu říká: „Poslanci nesmí narušovat řádný průběh jednání v plenárním sále a zdržují se veškerého nevhodného jednání. Nesmějí vystavovat transparenty.“ Co však je a není transparent, v jednacím řádu zakotveno není.

O tom, proč se tak stalo, informoval europoslanec ODS Jan Zahradil. „Na četné dotazy potvrzuji, že vedení EP zařadilo národní vlaječky na poslaneckých lavicích v plenární místnosti do kategorie ‚banner‘, jejichž používání je na plénu zakázáno. V klubu ODS si českou vlajku na lavici sice nedáváme, ale proti této stupiditě budeme protestovat,“ napsal na Twitter.

Na Zahradilova slova reagoval už europoslanec lidovců Zdechovský. Píše, že pokud má Jan Zahradil problém, může si buď stěžovat na předsedu EP a vyvolat debatu, nebo si dát vlaječku do klopy. „Osobně mám při jednáních rád čistý stůl a kauzu považuji za malichernost,“ prohlásil.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

85%
15%
hlasovalo: 16454 lidí
Zmíněný předseda EP David Sassoli pochází z italské Demokratické strany. A stěžuje si na něho i europoslanec SPD Hynek Blaško: „Je naprosto neuvěřitelné, co se v tomto EP děje. Předsedu bych přirovnal k význačnému komunistickému vůdci, který si může dovolit vše a nenese za to žádnou odpovědnost. Nechal nám odstranit národní vlajky ze stolů, řka, že bannery, plakáty a jiné transparenty do sálu nepatří. Symbol svrchovaného státu je pro něj banner. Hnus, co si ta socialistická soldateska dovoluje.“

Čeští europoslanci nebyli jediní, kdo se proti tomuto kroku postavili. Britský europoslanec Nigel Farage měl také co říci: „Zrovna nám ze stolu odstranili vlajku Velké Británie, na rozkaz předsedy. Státní znaky jsou teď zakázané. Díky bohu, že už odcházíme.“

A ozval se i europoslanec Dánské lidové strany Peter Kofod. Obvinil předsedu europarlamentu, že nenávidí národní státy tak, že nechává ze stolů odstranit i jejich symboly. Podle něho Evropská unie směřuje k federalizaci. „A národní státy a sebeurčení stojí v cestě byrokratům a eurofilům,“ napsal na Facebooku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpořil Kúdelu, dostal trest. „Tabule je černá“ – nesmíte říct. Další šoky Čechů v Británii

11:32 Podpořil Kúdelu, dostal trest. „Tabule je černá“ – nesmíte říct. Další šoky Čechů v Británii

Verdikt stopky na deset zápasů od UEFA nepůsobí problémy jen Ondřeji Kúdelovi, který ho obdržel. Kdy…