Europarlament zakázal českou vlajku. Zakročíme! říká Zahradil. A co Zdechovský? A SPD?

16.01.2020 13:00 | Zprávy

Mají europoslanci právo mít v europarlamentu na stole vlaječky států, které reprezentují? Mohlo by se zdát, že jde o otázku zcela triviální. Ale zdá se, že ne tak docela. Podle několika zdrojů byly vlaječky států, které měli europoslanci u svých míst, odstraněny ze stolů. A to proto, že je údajně předseda europarlamentu David Sassoli překvalifikoval na transparenty. A někteří europoslanci to nenechali bez odezvy. Padla dokonce slova o socialistické soldatesce.

Europarlament zakázal českou vlajku. Zakročíme! říká Zahradil. A co Zdechovský? A SPD?
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Jednací řád Evropského parlamentu říká: „Poslanci nesmí narušovat řádný průběh jednání v plenárním sále a zdržují se veškerého nevhodného jednání. Nesmějí vystavovat transparenty.“ Co však je a není transparent, v jednacím řádu zakotveno není.

O tom, proč se tak stalo, informoval europoslanec ODS Jan Zahradil. „Na četné dotazy potvrzuji, že vedení EP zařadilo národní vlaječky na poslaneckých lavicích v plenární místnosti do kategorie ‚banner‘, jejichž používání je na plénu zakázáno. V klubu ODS si českou vlajku na lavici sice nedáváme, ale proti této stupiditě budeme protestovat,“ napsal na Twitter.

Na Zahradilova slova reagoval už europoslanec lidovců Zdechovský. Píše, že pokud má Jan Zahradil problém, může si buď stěžovat na předsedu EP a vyvolat debatu, nebo si dát vlaječku do klopy. „Osobně mám při jednáních rád čistý stůl a kauzu považuji za malichernost,“ prohlásil.

Zmíněný předseda EP David Sassoli pochází z italské Demokratické strany. A stěžuje si na něho i europoslanec SPD Hynek Blaško: „Je naprosto neuvěřitelné, co se v tomto EP děje. Předsedu bych přirovnal k význačnému komunistickému vůdci, který si může dovolit vše a nenese za to žádnou odpovědnost. Nechal nám odstranit národní vlajky ze stolů, řka, že bannery, plakáty a jiné transparenty do sálu nepatří. Symbol svrchovaného státu je pro něj banner. Hnus, co si ta socialistická soldateska dovoluje.“

Čeští europoslanci nebyli jediní, kdo se proti tomuto kroku postavili. Britský europoslanec Nigel Farage měl také co říci: „Zrovna nám ze stolu odstranili vlajku Velké Británie, na rozkaz předsedy. Státní znaky jsou teď zakázané. Díky bohu, že už odcházíme.“

A ozval se i europoslanec Dánské lidové strany Peter Kofod. Obvinil předsedu europarlamentu, že nenávidí národní státy tak, že nechává ze stolů odstranit i jejich symboly. Podle něho Evropská unie směřuje k federalizaci. „A národní státy a sebeurčení stojí v cestě byrokratům a eurofilům,“ napsal na Facebooku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…