Facka lidem a osudům v období totality, pravil v rádiu duchovní kvůli řečem o zdanění církevních restitucí

5. 6. 2018 19:46

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu vyjádřil k možnému zdanění církevních restitucí, o kterém se nyní opět začalo hovořit v souvislosti s vládním vyjednáváním.

Facka lidem a osudům v období totality, pravil v rádiu duchovní kvůli řečem o zdanění církevních restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

„Pro nás je to spíše principiální otázka než otázka těch konkrétních finančních prostředků. Účelem zákona bylo napravit křivdy minulosti a učinit finanční narovnání,“ řekl Přibyl úvodem, co by pro církev znamenalo případné dodatečné zdanění církevních restitucí. „Ten účel, který směřuje do minulosti, by to jistě zpochybnilo. Byla by to facka lidem a osudům v období totality,“ míní. 

„Gesto státu, které je i v preambuli toho zákona, že je to snaha napravit křivdy, by naznalo šrámu, a to si myslím, že by nebylo dobré,“ dodal s tím, že současnou diskusi však považuje za politický folklór. 

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí v intencích návrhu KSČM?

90%
hlasovalo: 14183 lidí

Přibyl zmínil, že chce věřit v základní právní principy našeho státu. „Zpochybňování principů demokratického a právního státu je tu však bohužel denní chleba,“ poznamenal Přibyl s tím, že mu přijde, že se zkouší elasticita právního systému. 

Závěrem se Přibyl vyjádřil ke slovům kardinála Duky, který podpořil Slušné lidi v jejich protestu proti divadelní hře Naše násilí a vaše násilí. Za to se Duka dočkal kritiky, že hájí extremisty. „To se musíte zeptat jeho. Já nevím, jestli jsem plně schopen interpretovat jeho myšlenky,“ sdělil Přibyl. „Je ale potřeba oddělovat nositele křesťanských hodnot,“ dodal Přibyl. Podle něj je důležité, že někdo hájí křesťanské hodnoty, důležité však je oddělovat právě ty extremistické myšlenky. Následně zdůraznil také tradiční podoby rodiny, nutnost práva a spravedlnosti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

10:33 Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

Mechanik Abdul-Mažíd Marouf Ahmed Alani, který se v půlce letošního července pokusil poškodit letoun…