Fiala a Babiš u jednoho stolu s Pavlem? Toto padlo v ČT

02.06.2023 21:48 | On-line
autor: vef

MONITORING Hostem Interview ČT24 byl Pavel Eichler, komentátor Listů a ředitel Masarykovy demokratické akademie. Jeho vyjádření směřovala zejména k dnešnímu setkání prezidenta republiky s premiérem Petrem Fialou (ODS) a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Fiala a Babiš u jednoho stolu s Pavlem? Toto padlo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Myslím, že jsme viděli setkání u prezidenta, který chce být aktivním a vstupovat do politické debaty a hledat konsenzus tam, kde je možný. A protože sám si určil, nebo se dohodli s předsedou vlády, že bude mít na starosti politiku v rámci NATO, reprezentaci České republiky v rámci NATO, tak se bavili zejména o mandátu směrem k příštímu summitu NATO ve Vilniusu a pak k těm evropským otázkám, které se nabízejí. A že to bylo jednání smírné," poznamenal Eichler.

„To, co se od prezidenta dá čekat, je, že bude hledat prostory pro jednání nejenom v kruhu předsedy vlády, předsedy nejsilnější opoziční strany, ale třeba i v kruhu neziskových organizací, nebo i v kruhu širšího spektra odborníků na témata, která jsou klíčová. A já si nemyslím, že to vždy musí být téma, kde je shoda, ale může to být formulace nějakého obecného směru. To znamená, je-li téma energetika, jistě je to nějaké velké téma, protože energetická transformace je velké téma, a je důležité nehádat se o to, jestli budeme jezdit se spalovacími motory, nebo bez nich a jestli tato nebo onaká specifikace v normě Euro 7 je vhodná, či nevhodná, ale hledat ten směr toho posunu. Ty kroky pak může operacionalizovat vláda/jednání v Poslanecké sněmovně. A může se to týkat samozřejmě klimatické krize, ale pokud jsme tady narazili na to, že na té schůzce se nejednalo o konsolidačním balíčku, tak se to může týkat fungování státu. Protože je zcela zjevné a viditelné, že stát z řady viditelných důvodů - dá se to na řadě příkladů ukázat - neplní své základní úlohy. A prezident může říct: Přátelé, já vidím, že ten stát nefunguje, z nějakého důvodu se dostal do systémové krize - a teď se pojďme bavit o tom, jak má vypadat ten nový stát, například na konci mého mandátu, ať to překračuje váš mandát," zmínil Eichler.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…