Fiala v Rakousku – s kancléřem Nehammerem si notovali. Ale zbývá jim necelý rok

04.12.2023 14:30

Premiér Fiala se dnes sešel se svým rakouským protějškem Karlem Nehammerem a notovali si v oblasti migrace a i v jiných tématech. Také se pomodlili za zesnulého Karla Schwarzenberga. Tento stav však asi nevydrží dlouho. Do 23. října musí v Rakousku proběhnout volby. A favoritem je někdo jiný, než současný kancléř a jeho lidovci.

Fiala v Rakousku – s kancléřem Nehammerem si notovali. Ale zbývá jim necelý rok
Foto: Repro X
Popisek: Premiér Petr Fiala na návštěvě ve Vídni

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57600 lidí
Dnes si premiér Petr Fiala pochvaluje, jak skvělé vztahy má s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem, který před dvěma lety nahradil Sebastiana Kurze. „Máme podobný pohled na výzvy zahraniční a evropské politiky a máme zájem na rozvíjení konkrétní spolupráce,“ uvádí český premiér.

„Naše země se shodují v tom, že EU nutně potřebuje reformu migrační politiky. Současná situace je neudržitelná a potřebujeme velmi rychle najít společné evropské řešení. Naše země volají po posílení zabezpečení vnější schengenské hranice, rychlejším vyhošťováním a spolupráci se třetími zeměmi. Musíme nelegální migranty odrazovat od toho, aby se do Evropy vydávali a bojovat proti pašerákům a obchodníkům s lidským neštěstím,“ míní český premiér.

Zmiňuje také situaci ohledně dopravní infrastruktury. „My chceme do 10 let dostavět klíčové dálnice, a to se týká i dálničních spojení do Rakouska. Do 4 let bude konečně otevřen úsek D3 přes Dolní Dvořiště a dálnice Brno–Vídeň by měla být hotová do roku 2031,“ uvádí.

Pochvaluje si také rakouský kancléř: „Rakousko a Česká republika jsou nejen sousedy, ale i blízkými přáteli a partnery v mnoha důležitých otázkách. Týká se to boje proti nelegální migraci, evropské perspektivy států západního Balkánu i spolupráce na protiraketovém štítu Skyshield pro Evropu. Naši dobrou spolupráci chceme dále rozšiřovat. Děkuji vám, pane Fialo za Vaši dnešní návštěvu Vídně a velmi otevřená jednání!“

Doplnil, že se také společně pomodlili za památku nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga. „Schwarzenberg byl velkým státníkem a osobností, která zanechala výraznou stopu jak v České republice, tak v Rakousku,“ uvedl rakouský kancléř.

Toto souznění však nemusí vydržet dlouho. Mandát vlády Karla Nehammera se blíží ke konci. K moci se dostala v roce 2019, kdy proběhly předčasné volby po aféře Ibiza-gate tehdejšího šéfa rakouských Svobodných Stracheho. S přehledem tehdy zvítězil i rakouští lidovci se 71 křesly, zatímco FPÖ (Svobodní) 20 křesel ztratili a měli pouze 31. Procentuálně ÖVP měla 37,5 % hlasů, FPÖ jen 16,2. Volby musejí proběhnout před koncem mandátu vlády, tedy před 23. říjnem. Spekulovalo se, že by k nim mohlo dojít už na jaře, zatím to ale vypadá, že proběhnou v září.

Podle posledních průzkumů se situace obrací. Průzkum z konce listopadu dává FPÖ 30 % hlasů, naopak ÖVP 20 %. Podobný průzkum, ovšem na dvakrát větším vzorku ukazuje dokonce 32 % hlasů pro Svobodné, ale zároveň také větší výsledek pro lidovce. A průzkum pro volby do europarlamentu pak dává lidovcům 23 % hlasů a FPÖ již zmíněných 30 %.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

.. bude i kontrolní nákup nutelly v Rakousku., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečistíčskvrn , 04.12.2023 14:36:30

|  5 |  0

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…