Fischerovi sponzoři za své miliony mohou něco chtít, naznačuje deník

09.10.2012 7:25

Prezidentské volby se blíží a dá se říci, že jejich největší favorité se neobejdou bez pomoci sponzorů. Platí to i v případě expremiéra Jana Fischera, který už od sponzorů obdržel miliony korun a na jeho účtu pravděpodobně přistanou další. Úterní MF Dnes se pustila do úvah o tom, co by mohli sponzoři možných prezidentů chtít za své finanční dary.

Fischerovi sponzoři za své miliony mohou něco chtít, naznačuje deník
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezidentský kandidát Jan Fischer během setkání s občany

Mikuláš Šveda, majitel sítě směnáren Exchange, patří mezi největší sponzory Jana Fischera. Tři miliony korun již mu poslal a počítá s tím, že na další dva miliony ještě dojde. A co by za ně od Fischera chtěl? Nejdřív tvrdí, že je Fischerovi posílá především proto, že ho považuje za nejlepšího kandidáta, ale později připouští, že jistou pomoc od Fischera v podobě zlepšení podmínek pro své podnikání by neodmítl.

Majitel směnáren a ocelářský král

"Dar ničím nepodmiňuji. Ale ocenili bychom od pana Fischera pomoc. Devadesát procent směnárenského trhu není v českých rukou a domnívám se, že je to špatně. Spousta směnáren porušuje zákony," říká Šveda.

A příští prezident bude mít v rukou moc, aby tento stav pozměnil, neboť jmenuje guvernéra a další členy České národní banky, která na tento segment trhu dohlíží, uděluje i povolení k provozování směnáren.

Největším sponzorem Fischera je ovšem ocelářský magnát Tomáš Chrenek, daroval mu už devět milionů korun. Proč? Vysvětlení se nabízí a pochází z doby, kdy byl Fischer premiérem. Jeho vláda schválila sloučení zadlužené Chrenkovy zdravotní pojišťovny Agel s veřejnoprávní Hornickou zdravotní pojišťovnou, kterou později ovládli lidé napojení na Chrenka.

K tomu je třeba dodat, že miliardáři nemusely jeho plány vyjít, protože sněmovna v den povolení fúze schválila zákon, který podobný postup zakazuje. Rychlost, s jakou Fischerova vláda rozhodla, i když Fischer sám se na rozhodnutí nepodílel, Chrenkovi jednoznačně pomohla. O fúzi fakticky rozhodovala ministerstvo financí a zdravotnictví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…