Fischerovi sponzoři za své miliony mohou něco chtít, naznačuje deník

09.10.2012 7:25

Prezidentské volby se blíží a dá se říci, že jejich největší favorité se neobejdou bez pomoci sponzorů. Platí to i v případě expremiéra Jana Fischera, který už od sponzorů obdržel miliony korun a na jeho účtu pravděpodobně přistanou další. Úterní MF Dnes se pustila do úvah o tom, co by mohli sponzoři možných prezidentů chtít za své finanční dary.

Fischerovi sponzoři za své miliony mohou něco chtít, naznačuje deník
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezidentský kandidát Jan Fischer během setkání s občany

Mikuláš Šveda, majitel sítě směnáren Exchange, patří mezi největší sponzory Jana Fischera. Tři miliony korun již mu poslal a počítá s tím, že na další dva miliony ještě dojde. A co by za ně od Fischera chtěl? Nejdřív tvrdí, že je Fischerovi posílá především proto, že ho považuje za nejlepšího kandidáta, ale později připouští, že jistou pomoc od Fischera v podobě zlepšení podmínek pro své podnikání by neodmítl.

Majitel směnáren a ocelářský král

"Dar ničím nepodmiňuji. Ale ocenili bychom od pana Fischera pomoc. Devadesát procent směnárenského trhu není v českých rukou a domnívám se, že je to špatně. Spousta směnáren porušuje zákony," říká Šveda.

A příští prezident bude mít v rukou moc, aby tento stav pozměnil, neboť jmenuje guvernéra a další členy České národní banky, která na tento segment trhu dohlíží, uděluje i povolení k provozování směnáren.

Největším sponzorem Fischera je ovšem ocelářský magnát Tomáš Chrenek, daroval mu už devět milionů korun. Proč? Vysvětlení se nabízí a pochází z doby, kdy byl Fischer premiérem. Jeho vláda schválila sloučení zadlužené Chrenkovy zdravotní pojišťovny Agel s veřejnoprávní Hornickou zdravotní pojišťovnou, kterou později ovládli lidé napojení na Chrenka.

K tomu je třeba dodat, že miliardáři nemusely jeho plány vyjít, protože sněmovna v den povolení fúze schválila zákon, který podobný postup zakazuje. Rychlost, s jakou Fischerova vláda rozhodla, i když Fischer sám se na rozhodnutí nepodílel, Chrenkovi jednoznačně pomohla. O fúzi fakticky rozhodovala ministerstvo financí a zdravotnictví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

17:10 Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

Poslanec hnutí ANO Pavel Plzák se v internetové televizi XTV pustil do veřejnoprávní České televize.…