Fotky a svědectví. Lhal Putin? I druhého údajného traviče Skripala už poznali

09.10.2018 11:44

Server Bellingcat tvrdí, že se mu podařilo identifikovat druhého z dvojice údajných ruských zpravodajců, kteří podle britských úřadů stojí za otravou Skripalových Novičokem.

Fotky a svědectví. Lhal Putin? I druhého údajného traviče Skripala už poznali
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale
reklama

Do Velké Británii přicestovali krátce před použitím Novičoku Ruslan Boširov a Alexander Petrov. Nejprve se podařilo identifikovat prvního z dvojice, kterým je plukovník ruské vojenské zpravodajské služby GRU Anatolij Čepiga. Skutečné jméno jeho kolegy však zůstávalo až doposud skryté. Až nyní přichází Bellingcat s tím, že Alexander Petrov je ve skutečnosti Dr. Alexander Miškin a rovněž pracuje pro GRU.

Server Bellingcat tvrdí, že k tomu závěru došel na základě svědectví od několika zainteresovaných lidí a také díky získání důležitých dokumentů. „Podle našich informací se Alexander Miškin narodil 13. 7. 1979 v okrese Archangelsk. Vystudoval vojenskou akademii, konkrétně obor vojenský lékař pro ruské námořní ozbrojené síly. Během svých studií byl osloven GRU a od roku 2010 se stal pod novou identitou Alexander Petrov zpravodajcem,“ uvádí server.

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak server uvádí, v období mezi lety 2011 až 2018 pod tímto jménem v rámci plnění různých misí vycestoval několikrát do zahraničí. „Mimo jiné také na Ukrajinu do samozvané Podněsterské republiky. Na rozdíl od Čepigy si Miškin i pod svoji novou identitou zachoval své původní datum narození. Od začátku září 2014 měli Miškin i Čepiga adresu v místě, kde sídlí velitelství GRU. O několik týdnů později se přestěhovali do luxusních bytů.“

Přesná vojenská hodnost Miškina není známá, ale podle odsloužených let a svému zaměření by mohl být aktuálně plukovníkem. „Hovořili jsme přímo také s lidmi, kteří znají Miškina nejenom z jeho působení v Moskvě, ale také přímo z jeho rodného města v Archangelsku,“ uvádí Bellingcat s tím, že v průběhu dnešního dne zveřejní další podrobné informace a prozradí, jakým způsobem se jí konkrétně podařilo Miškina identifikovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …