„To není jediný problém. I když předseda vlády vyhlásí odklad této daně na šest měsíců, francouzské problémy se tak jednoduše nevyřeší,“ píše Matěj Široký o zvýšení daně z nafty a benzinu. Jako jiní i on zdůrazňuje, že protestující pocházejí zejména z vesnic a malých měst. Veřejná doprava ve Francii je prý sporadická, v zadlužených regionech se na obslužnost nedá spoléhat, a i v městech s dobrou dopravní obslužností je veřejná doprava ztrátová a zanedbaná. Globalizace podle Širokého vyhnala z Francie tovární a výrobní haly a lidé se tak musí živit ve službách. A i za těmito zaměstnáními musí dojíždět. Široký také dodává, že benzin a nafta nejsou to jediné, co by mělo jít nahoru v ceně. Byly to také cigarety, které dle jeho informací mají zdražit o jedno euro v příštím roce a o další euro v dalším. Nyní stojí 8 eur, na přelomu tisíciletí „pouhých“ 3,20.
Podle komentátora se Žluté vesty také vymykají definici tím, že iniciativa není výsledkem činnosti žádné politické strany. Marine Le Penová či Jean-Luc Mélenchon sice vyjádřili podporu demonstrantům, ovšem nemají podle Širokého žádný vliv. „Nezanedbatelná část protestujících jsou notoričtí nevoliči, kteří protestují právě proto, že to neorganizuje žádná z dosavadních politických stran nebo struktur,“ tvrdí Široký. A role, kterou v protestech sehrály sociální sítě, prý podle něj dokazuje nedůvěru v klasická média, která zpočátku hnutí ostrakizovala a považovala ho za projev extremistů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas