Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

19.06.2021 20:29

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novinářkou Zuzanou Černou s tím, že „tady přeci žádní migranti nejsou“, má další dohru. Do sporu ohledně chování moderátorky se pustila i redaktorka Nora Fridrichová, která sdílela video, jak vše probíhalo, a Černé se zastala. Kolovratník však vytáhl článek o úmrtích migrantů pokoušejících se dostat z Afriky na Kanárské ostrovy, který jí měl dokázat, že je téma skutečně na místě. Reakce Fridrichové na tuto smutnou zprávu jej šokovala. Přestože ji posléze Fridrichová smazala a hájila se, že o utonutí lidí, mezi nimiž byla i těhotná žena, nevěděla, bylo již pozdě. „Nora je v osobní rovině kráva,“ znechutila novinářka také řeporyjského starostu Pavla Novotného.

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“
Foto: Repro ČT
Popisek: Moderátorka 168 hodin, Nora Fridrichová

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

5%
88%
hlasovalo: 13301 lidí
Vše započala reportáž pořadu 168 hodin, při jejímž natáčení se poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník snažil odpovědět na dotaz ohledně tématu migrace.
 

Kolovratník v reportáži odpověděl po dotazu k migraci, že půjde o jedno z hlavních témat nadcházejících voleb, kterému se dle něho stoprocentně budou ve volbách věnovat všechny strany. Jakmile to dořekl, vystartovala na něj novinářka Zuzana Černá s nesouhlasem. „Pane poslanče, ale vždyť tady přeci žádní migranti nejsou, tak proč takhle…“ započala. Kolovratník, jenž byl již po reportáži na odchodu a bez mikrofonu, se po tomto poučení od Černé zarazil ve dveřích a nevydržel se nezeptat: „Proč mě poučujete o vašem názoru? Já vám odpovídám na jedno z témat… To snad není pravda,“ posteskl si poslanec a dal se k definitivně k odchodu. Černá se ještě za ním vydala ke dveřím se slovy: „To není názor, o tom svědčí čísla. Já se tedy ptám, jestli to je tak důležité téma,“ pronášela, Kolovratník už však mezitím zmizel v interiéru.

Vše pak mělo dohru i na sociálních sítích. „Rád vám v klidu a věcně odpovím na jakoukoliv otázku. V pohodě. Ale brát mi mikrofon a pokřikovat na mě ve dveřích váš názor, že tu žádní migranti nejsou?“ vrátil se poslanec k rozhovoru v příspěvku adresovanému Černé.
Dodal ještě, že se domníval, že reportérka je větší profík, a vyjádřil přání, aby příští rozhovor dopadl lépe.

Poslanec se též obrátil i na samotného editora ČT24 Františka Lutonského. Tomu napsal: „A je, pane Lutonský, profesně správně, aby novinář (jakýkoliv) pokřikoval ve dveřích na zpovídaného poslance (kteréhokoliv)?“

Po dotazu, zdali „tu jsou“, pak uvedl, že sice „nejsou“, nýbrž i tak se dle něj jedná o společenské téma. Dodal, že problém je spíše s tím, jak se Černá během reportáže zachovala.

Následně se celé věci jala chopit i nejznámější tvář 168 hodin – moderátorka Nora Fridrichová. „Natáčíme reportáž o migrantech, se kterými vyrazil do předvolebního boje premiér Andrej Babiš, a před Sněmovnou jsme se poslanců ANO ptali, kde tito migranti jsou. Poslanec Martin Kolovratník poté na Twitteru napsal, že moje kolegyně Zuzana Černá mu ‚brala mikrofon a pokřikovala svůj názor, že tu migranti nejsou‘, a označil ji za neprofesionální. O věci následně napsaly Parlamentní listy, s titulkem, že Černá na Kolovratníka ‚křičela‘. Text poté přesdílel mluvčí Ovčáček – s dovětkem o ‚agresivitě a aroganci pracovníků ČST‘. A nyní – jak to bylo doopravdy,“ napsala na svém facebooku a rozhodla se sdílet video zachycující celý incident.

Pod příspěvkem Fridrichové Kolovratník opět opakoval, co mu na vedení rozhovoru vadilo a znovu upozornil na chování Černé, přičemž se mezi ním a Fridrichovou rozvinula dlouhá diskuse, která pokračovala i na Twitteru. „Upozornění: Až potkáte poslance Kolovratníka, raději ztište hlas na maximum, vše ostatní bude označeno za pokřikování a dostanete se do Parlamentních listů a k Ovčáčkovi,“ dobírala si veřejnoprávní novinářka poslance Kolovratníka, s nímž si tyká, jelikož byli v dětství sousedé.

Politik si to nenechal líbit a v podobném stylu varoval i před redaktorkou: „Upozornění: až potkáte redaktorku Fridrichovou, raději klidně stůjte a nechte na sebe pokřikovat její světonázor. Hlavně neodcházejte hlasovat, vše ostatní bude označeno za zbabělost a dostanete se na její sociální sítě a do vysílání veřejnoprávní ČT.“

Upozornil také, že názor Černé není úplně realitou: „A teď pozor, přátelé! Jak nám reportérka Zuzana Černá křičí do dveří, že nejsou – aby ji vzápětí mohla bránit princezna Xena Nora Fridrichová. Tak ejhle, ono se to děje trochu jinak. Co teď v redakci?“ napsal a sdílel článek Deníku N o úmrtí migrantů, kteří se z Afriky pokoušeli dostat na Kanárské ostrovy.


Zpráva s odkazem na informace agentury AFP informuje, že během ztroskotání člunu u Lanzarote s 49 migranty na palubě se v oblasti s ostrými skalisky podařilo zachránit 41 lidí. I přes pomoc svědků, kteří se vydali migranty zachraňovat, však došlo k utonutí nejméně tří lidí, a to včetně evidentně těhotné ženy.

Od Fridrichové na tuto smutnou zprávu přistála reakce, která Kolovratníka šokovala. „Bydlíme na severu Prahy u Vltavy, tam by se mohli vylodit, ne? Zkusím se domluvit s Robertem, že budem na střídačku vyhlížet, a hned dodáme do vašeho volebního štábu info, abyste mohli zaujmout pozice!“ okomentovala novinářka zprávu o úmrtí nejméně tří lidí. Poslanec na to na svém twitterovém účtu podoktl, že to pro něho „je lidsky od této dámy (Fridrichové) zklamání“.

Fridrichová odpovědí zarazila nejen poslance; její reakce vytočila i řeporyjského starostu Pavla Novotného. „Já vás super nemusím, ale to nic nemění na tom, že jsem přesvědčený, že Nora je v osobní rovině kráva, a tohle od ní bylo tedy pěkně trapné. Ale ona je nedotknutelná, plus se do vás pustí hokejová rodina, teď ty (oprávněné, co se dá dělat) předsudky vůči ANO. Ale máte pravdu,“ zastal se Kolovratníka.


Novinářka krátce po zveřejnění svůj příspěvek ke zprávě o utonutí migrantů smazala. Hájí se tím, že si zprávu špatně přečetla. „Omlouvám se, špatně přečteno, mažu to,“ napsala do původní diskuse a svou předešlou zprávu smazala.

Na Twitteru poté Kolovratníka pokárala, že status vzápětí smazala, a upozornila jej, že se omluvila. Doplnila, že „nevěděla, že zemřeli lidé“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…