Fridrichové 168 hodin dostalo pohlavek od Rady. „Značně zavádějící,“ stojí černé na bílém. A stěžovatel má další pochybnosti

28.04.2020 17:30

KAUZA Odvysílaná reportáž Vrtěti hladomorem o dezinterpretační kampani byla podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) sama dosti dezinterpretační. „Spojením fakticky nesouvisejících informací tak bylo vyznění pro diváky značně zavádějící,“ napsala přesně RRTV v reakci na stížnost protiislámského aktivisty Lukáše Lhoťana. Reportáž byla odvysílána v pořadu České televize „168 hodin“, který moderuje Nora Fridrichová, na začátku loňského prosince.

Fridrichové 168 hodin dostalo pohlavek od Rady. „Značně zavádějící,“ stojí černé na bílém. A stěžovatel má další pochybnosti
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Nora Fridrichová moderuje během koronavirové pandemie

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16351 lidí
„A nyní čerstvý příklad záměrně vytvořené manipulace,“ uvádí Nora Fridrichová reportáž Vrtěti hladem. Když si Lukáš Lhoťan postěžoval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, že v ní míchají lidově řečeno hrušky s jablky, dostalo se mu nedávno zadostiučinění. „Reportáž tedy skutečně mohla být značně zavádějící,“ napsala mimo jiné RRTV. Nicméně pojďme kauzu rozebrat podrobněji.

O reportáži Vrtěti hladem

„Základní škola Vejrostova 1 v brněnské části Bystrc. Šestým rokem tam pořádají projekt Postavme se hladu. Učitelé, aby problém žákům vysvětlili co nejlépe, používají videa a materiály organizací, které na místě působí. Například od Lékařů bez hranic. Děti poté mohly organizaci dobrovolně podpořit finančním darem. Na školní akci ale upozornila místní facebooková stránka a rozjela se dezinterpretační kampaň. Ta vyústila v usnesení místních politiků, že si, cituji ‚nepřejí politické organizace ve škole‘,“ pokračuje v uvedení reportáže Jany Gerleové a Jana Nováka dál Fridrichová.

Reportáž Vrtěti hladem byla odvysílána 1. prosince 2019 a stále je ke zhlédnutí v archivu pořadu 168 hodin na internetových stránkách České televize. „Jde o to, aby děti byly seznámeny, že jsou země na světě, kde se mají děti daleko hůře,“ říká například v reportáži ředitel ZŠ Vejrostova 1, Brno-Bystrc Zdeněk Černošek.

Škola předem rodiče informovala, že děti mohou finančně přispět na činnost organizace Lékaři bez hranic. Informace o projektu se objevily na lokální facebookové stránce Bystrčník s fotografií lodě plné uprchlíků a s dovětkem: „I díky finanční pomoci dětí ZŠ Vejrostova mohly lodě Lékařů bez hranic zachránit 79.530 uprchlíků ze Středozemního moře a převézt je do bezpečí Evropy.“ Nenávistné komentáře na sebe nenechaly dlouho čekat.

Problém je, že redaktoři, aby reportáž „vyšperkovali“, spletli dvě kampaně do jedné. „O škole začaly psát dezinformační servery. V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu,“ praví se v reportáži a je tam ukázán článek na třech webech se stejným nadpisem: „V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu.“ Ty tři weby jsou Eurabia.cz, Českoaktualne.cz, Pravdivě.eu a evidentně článek opsaly či převzaly jeden od druhého. Kámen úrazu je však v tom, že v článku se píše o něčem zcela jiném, než o projektu Postavme se hladu.

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10712 lidí

„Dne 4. května 2017 se žáci deváté A v rámci předmětu Výchova k občanství (VKO) zúčastnili multikulturní lekce: tolerance k náboženství se zaměřením na islám. Žáci sledovali videa na toto téma, vyzkoušeli si i řešení nestandardních situací ve veřejném prostoru a mohli klást dotazy přímo organizátorům lekce, kteří žili v muslimských zemích nebo jsou přímo muslimové,“ píše se v článku na webu Českoaktualne.cz. Tím se reportéři 168 hodin dopustili stejné věci, kterou tak nemilosrdně kritizují u jmenovaných webů. Tedy dezinformace.

Lhoťan versus Česká televize

Známý protiislámský aktivista Lukáš Lhoťan – kterého někteří muslimové nazývají Jidášem, protože dříve v české muslimské komunitě působil, přičemž dnes islám kritizuje a píše pro web Eurabia.cz – poslal proto stížnost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. „Ty články informovaly o úplně jiné akci, ale Česká televize je použila tak, aby jí to zapadlo do ‚dezinformačního tažení‘ v reportáži, která se týkala projektu o hladu. Musel jsem na to upozornit, protože je to jeden z dalších případů, kdy Česká televize tepe alternativní weby za dezinformace, přičemž je sama vytváří. Zloděj křičí, chyťte zloděje,“ říká Lhoťan.

Odpověď od RRTV dostal hned po jejím jednání 7. dubna. Nejdříve ale ocitujme, co Radě na dotaz napsala Česká televize: „Informování o tom, že o škole začaly psát dezinformační servery, je konstatováním zjevné skutečnosti. Zobrazené články byly součástí dezinformační kampaně rozpoutané předmětným facebookovým příspěvkem. Články byly publikovány pouhé čtyři, respektive šest dnů po uveřejnění facebookového příspěvku, tedy ve zjevné přímé souvislosti, přičemž pojednávaly o multikulturní lekci pro jednu třídu školy uspořádané již 4. 5. 2017. Uvedení komentáře ‚A o škole začaly psát dezinformační weby‘, doprovázené zobrazením takových článků, tak v souvislosti s tématem reportáže zcela odpovídalo dle provozovatele zjevnému skutečnému stavu, v žádném případě se nejednalo o chybu redakce a už vůbec ne o ‚manipulativní techniku‘.“

Rada však tuhle odpověď nepřijala a Lhoťanovi napsala, že došlo k porušení jednoho z paragrafů o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

„Provozovatel v reportáži uvedl, že o škole začaly psát dezinformační servery, přičemž dle tématu a celkového vyznění reportáže se divák mohl domnívat, že se tak stalo po právě proběhnuvší akci ‚Postavme se hladu‘. Ovšem ve skutečnosti se předmětné dezinformační servery, jejichž screeny se v reportáži objevily, týkaly již dávno proběhlé akce ‚Tolerance k náboženství se zaměřením na islám‘, kterou měla ZŠ Vejrostova uspořádat již v roce 2017 v rámci výuky občanské výchovy. Zobrazené články, repsektive redakcí zmíněný odkaz na dezinformační weby, žádným způsobem netematizovaly kauzu spojenou s projektem ‚Postavme se hladu‘. Reportáž tedy skutečně mohla být značně zavádějící,“ píše se v reakci Rady, pod níž je podepsán její předseda Ivan Krejčí.

Dále v textu se ještě píše, že „Provozovatel neposkytl divákovi objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Rada stanovuje lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení upozornění.“

Když jsme volali na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, vzal to pán z recepce a prohlásil, že tady měsíc nikdo nebyl a nemá to na koho přepojit. Prý home office.

„Jde o další důkaz toho, že Česká televize lže a manipuluje. Vyjádření jim trvalo několik měsíců, a to jsem ho musel urgovat. I tak mi posouzení Rady přijde velmi mírné, jakoby se to snažila zahrát do autu,“ sdělil k tomu Lhoťan a dodal: „Je divné, že se manipulacím a lžím v České televizi nevěnují žádní novináři či neziskovky. Veřejnoprávní televize upřednostňuje aktivistický pohled na současnost, což nemá nic společného s veřejnou službou. Vládne v ní podpora multikulturalismu a islámu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…