Generál Řehka se postavil politikovi Zaorálkovi. A to je velký problém. Analytik Štefec říká více

25.10.2018 17:46

Když někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po smrti českého vojáka v Afghánistánu prohlásil, že je čas uvažovat o odchodu z této země, generál Karel Řehka na sociální síti Facebook napsal, co si o tom myslí. Konstatoval, že Zaorálek v podstatě nadbíhá Tálibánu a Řehka se za něho jako příslušník českých ozbrojených sil stydí. Zbrojní analytik Miroslav Štefec se pustil do generála...

Generál Řehka se postavil politikovi Zaorálkovi. A to je velký problém. Analytik Štefec říká více
Foto: Facebook
Popisek: Jaroslav Štefec
reklama

Někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po smrti dalšího českého vojáka v Afghánistánu prohlásil, že je čas začít uvažovat o odchodu českých vojáků z této země. Zdá se mu, že spojenecké síly tu kráčejí hlavou proti zdi a jejich snaha udržet zemi bezpečnější selhává.

Anketa

Jste pro stažení našich vojsk z Afghánistánu?

93%
7%
hlasovalo: 15509 lidí
Když tato slova slyšel generál Karel Řehka, na Zaorálka se rozzlobil. „Mluvčí TÁLIBÁNU by to neřekl lépe než pan Zaorálek... STYDÍM SE, STYDÍM SE, STYDÍM SE!!! Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet, a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost... to se nedá rozdýchat. Uráží mě to jako vojáka a uráží mě to jako občana ČR. Aby bylo jasno, politická a veřejná diskuse nad nasazováním našich vojáků; kritické posuzování kde, kdy, jak, s kým, proč a za co se angažovat; kritické zkoumání našich strategií atd... to vše je nejen potřebné, ale v demokratické společnosti přímo nutné. Ale NE TEĎ A NE TAKHLE!“ napsal mimo jiné voják na sociální síti Facebook.

Když si to přečetl zbrojní analytik Jaroslav Štefec, do generála se obul. Zdůraznil, že úkolem každého vojáka je v první řadě plnění úkolů. Úkoly vycházejí z politického zadání, které stanovují politici. Když vezmou do rukou moc vojáci, může to podle Štefce dopadnout jako v Řecku, kde v šedesátých letech převzala moc vojenská junta a rozhodla o zavraždění tisíců lidí.

„Pane generále, pokud cítíte znechucení z politiky české vlády a z vyjádření českých politiků až takové, že ho již dále nemůžete snášet, nic Vám nebrání opustit řady příslušníků armády a vrhnout se do politiky, kde můžete uvádět věci na pravou míru po libosti, pokud samozřejmě projdete úspěšně mechanismem demokratických voleb. Ani mně osobně se příliš nelíbí okamžik a způsob ‚prozření páně Zaorálkova‘. Jako politik však na to má plné právo. Vy jste voják. A vaše názory tudíž jsou věcí soukromou, nikoliv veřejnou,“ poznamenal Štefec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…