Halík účtuje s Dukou: Narozeninová party Vratislava Mynáře, ovčáčkovský páter Badal. A také Zeman, Klaus a Ringo Čech...

24. 2. 2018 6:59

Kněz Tomáš Halík se na názorové straně dnešního vydání MF Dnes zamyslel nad současným stavem katolické církve. Rozepsal se i o dopisu, v němž katoličtí aktivisté brojí proti kardinálovi Dominiku Dukovi a žádají v něm papeže, aby mu neprodlužoval mandát.

Halík účtuje s Dukou: Narozeninová party Vratislava Mynáře, ovčáčkovský páter Badal.  A také Zeman, Klaus a Ringo Čech...
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Halíka rozčílil text Veroniky Valíkové z minulých dní, v němž autorka podle něj „publikuje lživé a nactiutrhačné spojování mé osoby s oním dopisem katolických aktivistů papeži Františkovi a dopouští se tím hrubého porušení novinářské etiky“.

Halík se ve svém komentáři nyní rozepsal o tom, že s otevřeným dopisem do Vatikánu nemá nic společného. „Naopak jsem všechny, kdo mne žádali o radu, zda ho mají podepsat, od toho odrazoval,“ míní Halík. 

„Vím, že takové texty opravdu neputují na papežův stůl, protože jestli je Vatikán na něco alergický, tak jsou to rady těch, kteří o radu nebyli žádáni. Pokud člověk nedostane z nunciatury obálku s latinským upozorněním, že má odpovídat na položené otázky pod ‚papežským tajemstvím‘, jeho názory na místní církevní záležitosti se papežská kurie nebude zabývat, protože má po celém světě s více než miliardou katolíků starostí dost,“ sdělil Halík. A následně se i vyjádřil k tomu, jak se Duka dočkal zastání prezidenta Miloše Zemana. To však Halík vnímá jako polibek smrti, neboť Svatý stolec je už od 11. století alergický na vměšování světské moci do záležitostí jmenování či odvolávání biskupů.

Anketa

Kdo podle Vás odvádí nejslabší práci jako zaměstnanec veřejnoprávní ČT?

hlasovalo: 12724 lidí
„Po prezidentově široce publikovaném úmyslu intervenovat do žárlivě střežených církevních záležitostí – o tom samozřejmě už Vatikán ví, i kdyby se Zeman chytil za nos a dopis nakonec neodeslal – se Svatý stolec skutečně začne zajímat o dopis skupiny věřících, který by bez této reklamy byl zcela bezvýznamný. Co že v něm stálo za hlavní výtku? Že se církevní poměry v Česku díky arcibiskupově přítulnosti k moci dostávají zpět do dávno z obou stran odsouzených poměrů aliance trůnu a státní moci?“ dodává Halík, jenž několikrát ve svém komentáři zopakoval, že není ani autorem, ani podněcovatelem, ani signatářem, ani příznivcem daného dopisu. 

„Ano, v posledních letech se naše politické názory v mnohém silně liší, ale dokud mne nezačal kardinálův nešťastný mluvčí páter Badal ovčáčkovským způsobem napadat na svém Twitteru, v televizi a rozhovorech na Parlamentních listech a neotevřel rozhovorům pana kardinála zeširoka tuto podivuhodnou tribunu, mohli jsme si bratrsky mnohé věci vyříkat tváří v tvář. Teď už je trochu pozdě, v potlesku lidí jako Zeman, Klaus, Mynář, Okamura, Bobošíková, Ringo Čech, čtenářská obec Parlamentních listů a mnozí další noví fanoušci našeho kardinála můj hlas jistě zaniká,“ dodal Halík, jenž si uvědomil, že na něj Duka nemá čas. A to ve chvíli, kdy například viděl biskupa na snímku, jak kráčí na narozeninovou party Vratislava Mynáře.  

„Já přes všechny výhrady beru vážně slib respektu a loajality ke svému biskupovi ve věcech víry a církevní správy, avšak ve věcech tohoto světa, kde nám církev naštěstí dopřává svobodu různosti názorů, se už asi neshodneme. Nechme tedy růst různé rostliny vedle sebe, jak nám radí Písmo, on si nás nakonec přebere Bůh,“ míní Halík, jenž podle svých slov čekal, že Duka pozve na čaj a k rozhovoru ty mladé lidi, kteří protestovali právě před arcibiskupským palácem. Vrata paláce však zůstala zamčená. 

„Otevřený dopis papeži nebyl šťastnou akcí, zejména proto, že není moc důležité, zda Dominik Duka bude sedět na vojtěšském stolci tři, nebo třiatřicet měsíců. Důležité je, zda české křesťanství za 10 let, v té generaci, která se hledá, bude mít duchovní hloubku, morální poctivost, intelektuální čestnost a občanskou věrohodnost. A pro to je možné a potřebné udělat mnoho i teď,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…