Hanba Havlovi, fuj! znělo poblíž Sněmovny. Na dav dohlížel Foldyna

25.03.2019 12:00

Včera proběhl pietní akt za oběti náletů států NATO proti Jugoslávii v roce 1999. Konal se před bývalým velvyslanectvím Jugoslávie, nyní velvyslanectvím Srbska. Na Malostranském náměstí, poblíž Poslanecké sněmovny. Řečnil mimo jiné Jan Kavan, tehdejší ministr zahraničí, a Ivan David, bývalý ministr zdravotnictví. Při slovech o humanitárním bombardování se ozývalo: „Hanba Havlovi!“ Ivan David řekl, že EU měla na bombardování také svůj podíl, a nezapomenul zmínit, že EU se prohlašuje za záruku míru v Evropě. A své si řekl i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Hanba Havlovi, fuj! znělo poblíž Sněmovny. Na dav dohlížel Foldyna
Foto: Repro Raptor TV
Popisek: Jaroslav Foldyna a Jan Kavan na pietní akci za oběti bombardování Srbska
reklama

„Není to nic veselého, že se tady scházíme, není to žádná politická akce. Je to uctění památky těch, kteří se stali obětí agrese. Obětí agrese paktu, ve kterém jsme i my a o kterém jsme si mysleli, že nás bude bránit. Ale oni se zmýlili. Zmýlili se tenkrát, když šli bombardovat tenkrát jednu malou zemi uprostřed Evropy, aby převrátili politickou situaci, aby odvrátili něco, co sami připravili,“ začal svou řeč Foldyna a dodal, že když někdo porušuje mezinárodní právo a používá svou sílu k tomu, aby něco získal, tak je to agrese hodná odsouzení.

Anketa

Pro koho byste hlasovali ve 2. kole prezidentských voleb na Slovensku?

hlasovalo: 10436 lidí

„Jenom proto, že pár sobeckých lidí, kteří mají velkou moc, se snaží vnutit celému světu svoje myšlení. My se tady scházíme ne proto, abychom deklarovali nějakou politiku. Ale abychom deklarovali slušnost a dodržování mezinárodního práva. A víte, jak je to strašně štve? A víte, jak jsou dneska agresivní, protože jim ujíždí vlak? Podívejte se, co se kolem nás v Evropě děje, snaží se nám vnutit nepřátelství mezi jednotlivými národy. Nehledí na to, kdo je viníkem, chtějí určovat, kdo je poražen a kdo je vítěz a kdo je viník. A to si přece nenecháme líbit,“ apeloval poslanec. A dodal, že se scházejí každý rok, aby upozornili na dva a půl tisíce mrtvých z bombardování Jugoslávie. „To přece stojí zato říct ne,“ prohlašoval Foldyna.

Pochválil prezidenta Zemana, že přiznal, že bombardování bylo chybou, a srovnal ho s německým ministrem zahraničí, který údajně prohlašuje, že bombardování bylo správné. „Já si vážím proto našeho prezidenta a vůbec si nevážím německého ministra zahraničí, a vím, co od nich můžu čekat. A bojím se toho, co by se mohlo ještě stát,“ dodal Foldyna s tím, že nechce další Irák ani Libyi.

Fotogalerie: - Srb v československých legiích

Srb Obrad Hornjak absolvoval v řadách českoslovens...
Narodil se v roce 1898 a tato fotografie byla poří...
S manželkou
Jako československý legionář se dostal i do Hradce...
Dokument o tom, že dostal medaili za působení v če...
Pohlednice z cesty z Vladivostoku do Evropy

Mezi řečníky byl i Jan Kavan, tehdejší ministr zahraničí. Ten rozebíral okolnosti souhlasu české vlády se zásahem. Vláda tehdy prý byla nejednotná. „Pokud si pamatuji, aktivně akci podpořil jen jeden ministr, tři byli proti, včetně zde přítomného (bývalého) ministra zdravotnictví Ivana Davida (kterého obecenstvo odměnilo potleskem), a další dva nebo tři se zdrželi. A ten zbytek jsme argumentovali, ve chvíli, kdy nám tajemník NATO Solana řekl, že bombardéry jsou již na letištní ploše, stejně to nezastavíme, k té akci dojde, tak jsme uvažovali o tom, jak co nejdřív ji zastavit,“ řekl Kavan a zmínil česko-řeckou mírovou iniciativu. A dodal, že ministerstva zahraničí v Řecku i v Čechách tuto iniciativu sabotovaly.

Jako poslední poznámku zmínil údajný výrok Václava Havla, že šlo o „humanitární bombardování“. „Já si pamatuju, prezident Havel to popřel, a řekl, že takový výraz nikdy nepoužil, že to byla jakási novinářská zkratka. Já jsem si to tedy našel. A on v rozhovoru s francouzským novinářem použil výraz: ‚Nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární.‘ Domnívám se, že humanitární bombardování je zkratka těchto slov dost výstižná,“ zakončil svou řeč Kavan, zatímco se z publika ozývalo: „Hanba!“ a „Hanba Havlovi!“

Fotogalerie: - Kosovo je Srbsko

Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spo...
Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spo...
Poslanec Jaroslav Foldyna
Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spo...
Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spo...
Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spo...

Dále hovořil bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, který prohlásil, že schválení přeletů a „vedlejších efektů“ bylo selháním české vlády. Ta se podle něj měla postavit na odpor, i když by akci nezabránila a riskovala by konflikt, ale posílilo by to naši morální integritu. A vzpomínal, jak na konferenci ministrů v Řecku se nemohl dostat do hotelu, protože v ulicích byl údajně milion demonstrantů proti agresi vůči Srbsku.

Pustil se také do Evropské unie, která zdůvodňuje svou existenci prevencí války: „Toto zcela jednoznačně byla válka a Evropská unie v ní měla svůj podstatný podíl, zejména některé státy.“ Prý pochopil genialitu románu 1984 George Orwella a prohlásil, že newspeak už se vyvinul. „Například slova pravda a láska. Pravda je dnes označována jako dezinformace, dezinformace je označována jako zpráva, výlevům nenávisti se říká komentář, kdo neprojevuje dostatečnou nenávist k Rusku, je označován jako proruský,“ hledal David paralely mezi románem a dneškem. Dodal, že ti, kdo byli na shromáždění, si pamatovat chtějí a chtějí zamezit tomu, aby se to opakovalo. „Proto ten hon na takzvané dezinformační weby, proto ten boj Nobelovou cenou ověnčené Evropské unie proti takzvaným dezinformacím na YouTube, Facebooku a jiných sociálních sítích.“ A nakonec parafrázoval známé úsloví takto: „Nepřátelé našich přátel jsou naši nepřátelé. Svět patří národům, a ne těm, kteří chtějí ukrást jejich svět.“

Fotogalerie: - Pieta za Srbsko

Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...
Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...
Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...
Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...
Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...
Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávi...

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…