Havel? Trest si určil sám. V tomhle souhlasím s Jakešem. Nové informace z archivu

23.07.2020 15:00 | Zprávy

Bohumil Pečinka při příležitosti úmrtí Miloše Jakeše a uvedení filmu Havel do kin vyslechl archiváře a znalce moderních dějin Radka Schovánka. Zaznělo například, že si Havel sám určil výši trestu, protože před spolupracovníkem StB prohlásil, že při trestu nad 5 let by emigroval. A také čeho chtěl dosáhnout Michail Gorbačov a jaký byl vztah disidentů v Československu a v zahraničí.

Havel? Trest si určil sám. V tomhle souhlasím s Jakešem. Nové informace z archivu
Foto: Repro Reflex
Popisek: Rozhovor o Václavu Havlovi v Reflexu

Schovánek souhlasil s výkladem nedávno zesnulého bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, že výročí 17. listopadu 1989 využilo několik vysoce postavených členů KSČ a tajné služby (StB) a vyvolalo převrat, jmenovitě generál Lorenc. „Gorbačovovo vedení v Sovětském svazu se chtělo zbavit lidí typu Jakeš, Biľak, Indra a další,“ mínil a dodal, že právě proto se v roce 1987 zbavili Jána Pješčaka, náměstka federálního ministra vnitra, ale ve skutečnosti náčelníka StB. Na jehož místo pak Lorenc nastoupil.

Ten měl dle Schovánka přetvořit StB v profesionální kontrarozvědku. „Součástí toho byly jiné priority, například zmírnění tzv. boje proti vnitřnímu nepříteli, tedy disidentům. Přesněji přestat je stíhat za jejich drobnou ‚trestnou činnost‘, jako opisování knih a podobně,“ řekl archivář. To mělo vést k liberalizaci komunistického režimu, protože v Rusku už probíhala glasnosť a perestrojka. „Řada knih, za něž se u nás trestně stíhalo, začala v Rusku oficiálně vycházet,“ dal archivář příklad, jak se režimy lišily. Gorbačov prý chtěl, aby je čeští a slovenští komunsité následovali, jenže ti kladli odpor a vyměnit se je podařilo až po zásahu na Národní třídě, jenže tam už došlo ke změně celého režimu.

Schovánek dále řekl, že o tom, kdo bude uvězněn, rozhodovalo vedení KSČ, kde se ovšem přetahovali o vedení stalinisté a reformátoři, takže se o konzistenci nedá mluvit. „Jasně to vidíme na slavném projevu Jakeše na Červeném Hrádku. Říká tam: Když zavřeme Havla, rozeřvou se všechny západní rozhlasové stanice a německý politik Willy Brandt zase napíše, co jsme to udělali Havlovi. Proto úder musíme vést na někoho jiného, méně známého, aby se to nemohlo proti nám použít. V té době jsou proto uvězněni František Stárek, Alexandr Vondra, Hana Marvanová a další. Do vězení šel prostě ten, na kterého ukázalo prstem vedení KSČ,“ shrnul.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …