Herman: Z ÚSTR mě odvolali, protože jsem antikomunista

24. 4. 2013 18:45

Daniel Herman byl podle svých slov odvolán z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pro své přesvědčení, že režim založený na komunistické ideologii je zločinný. Uvedl to na závěr semináře v Senátu, na němž historici i pamětníci vesměs označili důvody současných změn v ÚSTR za neopodstatněné. Akci uspořádal senátorský klub ODS, strana Hermana podporuje.

Herman: Z ÚSTR mě odvolali, protože jsem antikomunista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

"Jsem přesvědčen o tom, že režim založený na komunistické ideologii byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Tato moje víra a toto moje přesvědčení je důvodem mého odvolání," prohlásil Herman, kterého před dvěma týdny z funkce odvolala rada ústavu, kterou vybral levicový Senát.

Hluboký smysl

Místopředseda rady Lukáš Jelínek na politický motiv změn v ústavu ve svém vystoupení nereagoval. Zopakoval pouze obecně, že k důvodům patřily výhrady archivářů k práci Archivu bezpečnostních složek (ABS), který pod ústav spadá. Naznačil také, že cílem změn není postupný zánik ÚSTR.

"Konsenzus v radě je takový, že tato instituce má svůj hluboký smysl, a to nejenom kvůli prostředkům ze státního rozpočtu, které na ni plynou, ale i vzhledem k odpovědnosti za zmapování událostí a historického období jak protektorátu, tak komunistické vlády," prohlásil Jelínek. Podle něj je třeba jasná koncepce i struktura projektů, spolupráce s kontrarozvědkou nebo plynulé fungování elektronické badatelny ústavu.

Uvedl také, že pokud se radě nepodaří do příštího roku ve výběrovém řízení zvolit nového řádného ředitele, je připraven rezignovat. Podle jeho představ by se do výběru ředitele měli zapojit také zástupci historické obce, které by rada vybrala. Další člen rady Michal Uhl své obecné úvahy o mapování minulosti a o práci ústavu nedokončil. Důvodem byly projevy nevole, kterém jeho projev provázely.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

6:40 Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček má za to, že se k životu probrala promigrační lobby, která se snaží oslab…