Hlupák není zločinec. Markéta Šichtařová se jasně postavila ke kauze koncentráku v Letech, schytá to nejspíš z obou stran

09.02.2018 17:02

Ekonomka Markéta Šichtařová považuje za zvrhlé odsuzovat lidi jen za názor nebo výroky. O to více nerozumí tomu, proč se tak v současně době čím dál více děje a i text či vyslovený názor může být trestným činem. „Rozdíl mezo svobodnou a nesvobodnou zemí činí svoboda slova a myšlenek,“ uvedla na svém blogu na serveru iDNES.cz ekonomka.

Hlupák není zločinec. Markéta Šichtařová se jasně postavila ke kauze koncentráku v Letech, schytá to nejspíš z obou stran
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

V Trestním zákoníku jsou paragrafy (například paragraf 355 nebo 356 a další), které se prý přímo dotýkají svobody slova. Podle Šichtařové by dalo říci, že apelují na „dobré mravy“. „Reagují na ně asi tak, že všichni například cítíme, že mluvit nepěkně o nějaké rase není morálně v pořádku. Podobně není v pořádku ani zahýbat svému partnerovi. Ale za zahnutí manželovi se u nás nezavírá do vězení, protože to nijak neovlivňuje ničí život, zdraví, majetek a tak dál,“ uvedla a dodala, že se trestá až za čin, který někomu ublíží. Jednat nemorálně totiž prý ještě nemusí znamenat, že je správné, aby státní moc takové jednání trestala.

Rozdíl mezi svobodnou a nesvobodnou zemí činí svoboda slov a myšlenek. „To je ten zásadní princip, který definuje svobodu. Když na něj rezignujeme, postupně se jako společnost sami staneme těmi, jejichž propagaci dnes zákon zakazuje,“ zdůraznila Šichtařová, která je přesvědčená, že paragrafy vztahující se k názorové svobodě a svobodě slova nemají v právním systému co dělat. A to bez ohledu na to, zda některé výroky jsou či nejsou morální. „Nejde o to, co kdo říká, co si myslí, jestli nás to pobuřuje. To však neznamená, že každá idiocie má být tupě tolerována,“ napsala na svém blog na iDNES.cz.

Hlupák si své hlupáctví většinou ani neuvědomuje a tak se může za určitých okolností stát velmi nebezpečným individuem. „Může se kupříkladu snadno zabrousit do nějakého blábolu, takže se z něj pak zase musí složitě vybrušovat, že. Trestně stíhat za blbost sice je celkem blbost, ale na druhou stranu držet ústa a nechat každého žvanit cokoliv, co mu slina na jazyk přinese, je hloupost zrovna tak velká,“ řekla.

Původní zdroj ZDE

Domnívat se a říkat nepravdu by nemělo být trestné, ale na druhou stranu si Šichtařová nemyslí, že by to měla společnost přejít mávnutím ruky. Naopak. „Myslím, že bychom měli o tom, jak se vyjadřují naši poslanci, mluvit minimálně stejně frekventovaně, jako se svého času mluvilo o prezidentově „*** sem - *** tam“. Novináři by o tom měli minimálně stejně frekventovaně psát,“ zdůraznila.

A že ne všechno, co je potenciálně v souladu se zákonem, je taky morálně správně bychom prý měli vysvětlovat i dětem. Měli by vědět, že když v dospělosti zahnou svému partnerovu, sice je za to nikdo nezavře, ale taky to není něco, na co by mohly být hrdé. „Taky bychom jim měli říct, že zlehčování koncentráků, gulagů, politických procesů, terorismu, válečných genocid a dalších zvrhlostí, kterých je lidská rasa schopna, sice nemusí nutně být ve velmi civilizované a sebevědomé zemi trestné, ale přitom to je společensky nechutné,“ řekla a dodala, že by si děti měly dát i velký pozor na lidi, kteří mají práh tolerance nechutností posunut příliš vysoko a popírají naši minulost. „Protože národ, který zapomene svou vlastní minulost, je odsouzen k tomu si ji zopáknout,“ uzavřela.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje

18:25 Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje

„Považuji za zločin ze strany Ministerstva zdravotnictví, že zavírá oči před skutečností, že očkován…