Infiltrace Pirátů v Praze pustí k moci hodně kontroverzní jméno. Detaily výhradně na PL

30.10.2018 17:22

Naše redakce stále sleduje informace z finišujících koaličních jednání napříč regiony. ParlamentníListy.cz své čtenáře pravidelně informují o jednáních a zákulisních hrách, které souboj o moc na radnicích provázejí. Uvnitř Prahy se kromě magistrátu svádí ostrý boj také na několika radnicích. Zajímavý zápas se odehrává mimo jiné na žižkovské radnici.

Infiltrace Pirátů v Praze pustí k moci hodně kontroverzní jméno. Detaily výhradně na PL
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš na Roma Pride 2018
reklama

Tamní situaci jsme již dříve detailně popisovali s ohledem na postup místní buňky TOP 09/STAN. Její lídr Jiří Ptáček v povolebních vyjednáváních ignoroval vítěznou koalici ODS, KDU-ČSL, Svobodní a začal jednat o koalici s Piráty a Stranou zelených. Náš zdroj z místní TOP 09, který s námi situaci konzultoval, poukazoval především na Ptáčkovu osobní touhu stát se starostou Prahy 3. 

Nyní však začaly na povrch vyplouvat detaily z Ptáčkovy minulosti, okruhu jeho známých a schémat, která byla očividně formovaná již dlouho před volbami. Tato situace je o to kurióznější s ohledem na fakt, že minulý týden byla místní buňkou TOP 09 vydána tisková zpráva informující o vzniku koalice TOP 09 se Zelenými a Piráty, a to s Jiřím Ptáčkem jako kandidátem na pozici starosty Prahy 3.

Příběh Jiřího Ptáčka a jeho „blízkých“

Ptáčkova povolební strategie ignorující koalici s ODS byla pro místní politické harcovníky překvapením. Očekáváním lídrů bylo rychlé vytvoření koalice s vítěznou ODS, která by TOP 09 zajistila většinovou účast v radě městské části na základě výhradního partnerství s jedním subjektem. Ačkoliv by takové uspořádání počítalo s funkcí starosty pro ODS, bylo by pro TOP 09 tou nejsrozumitelnější variantou. Místo jasného řešení pevné koalice však začal Jiří Ptáček jednat výlučně s Piráty a Zelenými. Toto rozhodnutí se mnohým zdálo jako krkolomná cesta s nejasným výsledkem, která by na konci mohla zcela uzavřít možnost návratu k jednacímu stolu s ODS. Nyní to však vypadá, že Ptáčkovo rozhodnutí bylo zřejmě založené na strategii, kterou rozehrál již dlouho před volbami.

Abychom porozuměli uvažování Jiřího Ptáčka, je nutné se zaměřit na místní buňku Pirátů. Krátce před volbami totiž došlo v buňce ke změnám, které do popředí kandidátky katapultovali jistého Pavla Musila. Je to právě postava tohoto advokáta, která je klíčem k Ptáčkovu povolebnímu jednání. Podle veřejně dostupných materiálů totiž jde o jeho dlouholetého kamaráda a obchodního partnera. Tito dva spolupracovali na řadě projektů. Jako příklad uveďme iniciativu Stop ČKP. Tato iniciativa, ve které byl Jiří Ptáček společníkem, se zaměřovala na vymáhání pojistného z České kanceláře pojistitelů. Dodavatelem právních služeb pro tuto společnost byla advokátní kancelář K.M.V.S. Právě v této advokátní kanceláři figuruje Pavel Musil jako partner (o iniciativě Stop ČKP shromažďujeme více informací s ohledem na domnělou participaci na pojistných podvodech).

S ohledem na přátelství a obchodní vazby mezi Ptáčkem a Musilem lze vyvozovat, že Musilovo náhlé angažmá a růst v buňce Pirátů nebyly produktem náhody, ale propracovaným plánem, což potvrzuje náš zdroj z TOP 09: „Účelem dosazení Musila byla infiltrace organizace Pirátů a následné zajištění jejich přízně v povolebních vyjednáváních. Jiří Ptáček tak začal formovat koalici s jistotou, že z pozice lídra ovládá nejen své uskupení TOP 09/STAN, ale také konkurenční buňku Pirátů skrze osobu svého letitého kamaráda.“ 

Advokát s pochybnou minulostí

Anketa

Udělil Miloš Zeman letos státní vyznamenání správným osobnostem?

92%
8%
hlasovalo: 8636 lidí
Pavel Musil je postavou s velmi barvitou minulostí. S jeho osobou jsou spojeny různé kauzy a přešlapy. Za zmínku stojí jeho angažmá jako právního zástupce obce Psáry. Svým konáním měl této obci způsobit škodu ve výši přibližně čtyř milionů korun, a to skrze zásadní pochybení při přípravě dokumentů v soudním sporu. Více přímo na stránkách obce Psáry. Takové pochybení má v současnosti ještě hlubší význam s ohledem na fakt, že právě Musil má usednout v nově zamýšlené radě Prahy 3 jako zástupce Pirátů. Oblastmi jeho působení má být dohled nad firmami v majetku městské části a otázky transparentnosti.

Otázka dalšího vývoje na Praze 3

Podle aktuálních informací začala současná situace silně ovlivňovat vztahy uvnitř místní buňky Pirátů i TOP 09. Někteří členové pirátské organizace silně protestují proti návrhu složení rady městské části právě s ohledem na angažovanost Pavla Musila. Návrh složení rady byl pirátskou organizací odsouhlasen pouze těsným počtem hlasů. Důvodem údajně byly obavy z důsledků takového rozhodnutí, a dokonce z možnosti vnitřního rozkolu jejich uskupení. Mnoho členů je totiž podle našeho zdroje toho názoru, že celá věc může na Piráty házet stín s ohledem na hodnoty, ke kterým se dlouhodobě hlásí. TOP 09 řeší stejný problém. Od některých členů se začaly ozývat hlasy vyjadřující nespokojenost s chováním Jiřího Ptáčka, který svým zvláštním jednáním výrazně oslabil jinak silnou pozici místní organizace. Podle našich informací není toto konečný vývoj na Praze 3.

Autora článku můžete kontaktovat na emailu T.Novy@ParlamentniListy.cz

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udavač! Železný z ČT nahlásil ,,prohřešek". Co z toho? Nebude rád

11:36 Udavač! Železný z ČT nahlásil ,,prohřešek". Co z toho? Nebude rád

Moderátorovi ČT Jakubu Železnému vadí, že policista u soudu měl jako ochranu před koronavirem šátek …