Je to možné? K Rusku čelem, k Číně zády, Donalde, našeptali prý Trumpovi

02.08.2018 7:31

Kdo, s kým a proti komu? To není další díl Ordinace v růžové zahradě, to je otázka, kterou si mnozí kladou u zahraniční politiky Donalda Trumpa. Diplomat a stratég Henry Kissinger i v pětadevadesáti letech ovlivňuje americkou politiku. Zdá se, že nový Trumpův majstrštyk by mohlo být spojenectví s Ruskem proti Číně. Informoval o tom server Daily Beast.

Je to možné? K Rusku čelem, k Číně zády, Donalde, našeptali prý Trumpovi
Foto: Nakladatelství Prostor
Popisek: Henry Kissinger

V sedmdesátých letech odletěl Richard Nixon do Číny, aby s nimi udobřil vztahy a poštval je proti tehdejšímu Sovětskému svazu. Autorem této strategie byl Henry Kissinger. Nyní se zdá, že Kissinger obrátil a navrhl Trumpovi, aby spolupracoval s Ruskem, aby snížili vliv Číny. Kissinger to podle pěti lidí blízkých tomuto jednání Trumpovi navrhl v sérii osobních setkání. Návrh prý padl na úrodnou půdu. Podle zdrojů z Bílého domu a amerického kongresu se zamlouvá několika Trumpovým poradcům i činitelům na americkém ministerstvu zahraničí nebo v Pentagonu. Oficiální vyjádření však zatím chybí.

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17515 lidí

Kissinger se nezdá být ani rusofob či sinofob. Podle serveru Daily Beast se v jistých kruzích ví, že má přímou linku na prezidenta Číny Si Ťin-pchinga a s Putinem se setkal již 17krát. O setkání Trumpa s Putinem v Helsinkách prý řekl: „Bylo to setkání, ke kterému muselo dojít. Přimlouval jsem se za ně už roky.“ V interview pro televizi CBS také vyjádřil pochyby nad smyslem, který by mělo ruské vměšování se do amerických voleb. Celý svůj život se projevoval jako pragmatik, který se snažil o rovnováhu sil. A Čína nepochybně posiluje. Kissinger není první, kdo Trumpa postrkoval ke konfrontaci s ní. Snažil se o to i Steve Bannon, někdejší poradce prezidenta, který v nedávné době založil nový think-tank na pomoc nacionalistickým stranám v Evropě.

Fotogalerie: - Přehlídka moci

Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu

Zda bude Donald Trump schopen takovouto mezinárodní piruetu zvládnout, je však otázka. Američtí zákonodárci mají totiž podezření, že jeho snaha přimknout se k Rusku vychází nikoli ze snahy omezit vliv Číny, ale ze sympatie k Vladimiru Putinovi, což prý dokazuje i to, jak se k němu Trump choval při setkání v Helsinkách a že popřel ruský vliv ve volbách, ačkoli mu tajné služby tvrdily něco jiného. Za to byl kritizován v Americe hlasy z celého politického spektra.

Další slabinou plánu je, že Rusko v poslední době není k Západu a USA přátelské. Angažuje se v Sýrii a na Ukrajině. V Radě bezpečnosti OSN hlasují Čína a Rusko povětšinou shodně a vztahy mezi Putinem a Si Ťin-pchingem jsou prý také přátelské. Ale je zde nepochybně potenciál pro rivalitu. Čína investovala v centrální Asii, kterou Rusko již tradičně považuje za oblast svého vlivu. A počet obyvatel v zauralské části Ruska je malý, zatímco Čína lidmi stále přetéká. Podle zdroje v Bílém domě je zde potenciál, aby Moskva viděla Peking jako hlavního nepřítele a to ji přimělo se otevřít Spojeným státům, ale bude to prý trvat dlouho.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…