Kalousek šel do otáček. Babišovy hromady hnoje! komentuje včerejší dění

21. 11. 2020 16:16

Poslanci v noci na pátek rozhodli o zrušení superhrubé mzdy a o snížení sazby daně z příjmu; celkově nový daňový balíček přijde na 130 miliard. Předseda poslaneckého klubu TOP 09, exministr financi Miroslav Kalousek se hrozí nad tímto stylem hospodaření státu a lituje ty, kteří přijdou po Babišovi a tyto „hromady hnoje“ budou muset uklízet.

Kalousek šel do otáček. Babišovy hromady hnoje! komentuje včerejší dění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12077 lidí
V úvodu facebookového příspěvku Kalousek vzpomíná na své ministrování ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. „Svého času jsem věnoval veškerou energii i ztrátu popularity konsolidaci bilance rozpočtu, když nám hrozila dluhová spirála. Populisté si ze mě za to udělali střelnici,“ píše.

V souvislosti s nově schválenými daňovými změnami lamentuje, že jeho práce byla zbytečná. „Ta práce je vniveč a já upřímně lituji každého, kdo bude muset uklízet hromady hnoje A. Babiše a A. Schillerové,“ dodává Kalousek.

Diskutéři pod jeho příspěvkem mu dávají za pravdu. Příčinou toho všeho je podle některých především nevzdělanost české společnosti.

„Bohužel jsme se všichni před 30 lety věnovali ekonomice, a vzdělávání odsunuli na druhou kolej. Dnes je 80 % národa méně vzdělaného a toto vše kolem je výsledek. Prezident, premiér, populisté a dluhy,“ shrnul Zdeněk Houška.

Nebýt Kalouska, byli bychom na tom dnes se stáním dluhem „mnohem hlouběji“, myslí si Jiří Cabrada: „Možná to utažení opasků tehdy bylo přehnané v některých místech, ale nebýt Vás, už bychom dnes byli mnohem hlouběji...“

Nejhorší na tom je podle Lukáše Ševčíka fakt, že tyto dluhy „zaplatíme všichni, a to i ti, co obhajují Babiše a Schillerovou. Zrušení superhrubé mzdy by bylo fajn, kdyby to bylo na furt a byla za to náhrada. Stát v době ekonomické propasti nešetří a utrácí. Mám trochu obavy, aby Česko nedopadlo jako Řecko...“ napsal diskutér.

Kritice nyní čelí poslanci ODS za to, že společně s ANO a SPD podpořili zrušení tzv. superhrubé mzdy, místo níž se má od příštího roku na návrh Babiše zdaňovat hrubá mzda sazbou 15 % a u lidí se mzdou nad přibližně 140 tisíc korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 %. Vedle toho ODS podpořila i výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Hlasování také rozdmýchalo i náladu mezi ANO a ČSSD.

Ke kritice se bezprostředně po přijetí změn v daňovém systému připojil i Kalousek „Vláda navrhuje pro rok 2021 deficit 320 mld. Ve skutečnosti to bude téměř 500 mld. S podporou SPD a ODS vede vláda zemi k rozvratu veřejných financí. Říkám to ráno, v poledne i večer. A všem je to jedno, dokud to nepocítí na vlastní peněžence. Chudáci děti... Odskáčou to ony,“ napsal v pátek na svůj twitter.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…