Kdyby se volilo u nás: Babiš dvacet procent přede všemi. Mezi ODS, TOP 09 a lidovci lidé nevidí rozdíl

01.10.2023 12:12 | Monitoring

Podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by případné volby v ČR v září vyhrálo hnutí ANO. Získalo by necelých 31 % hlasů. Na druhém místě by se umístila ODS s 13 %. Třetí by byla SPD s 10,9 %, čtvrtí by se umístili Piráti. TOP-09, STAN a KDU-ČSL se o kousek dostaly nad pětiprocentní hranici.

Kdyby se volilo u nás: Babiš dvacet procent přede všemi. Mezi ODS, TOP 09 a lidovci lidé nevidí rozdíl
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš v pořadu K věci

Agentura STEM sestavila pro CNN Prima News volební model září 2023. Volby by s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, a to s 30,8 % „České politické scéně zcela dominuje hnutí ANO. Zůstává nadále neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů, a to se široce společensky rozkročenou voličskou základnou,“ uvedla agentura. Oproti květnovému volebnímu modelu si hnutí ANO nicméně pohoršilo, i když jen o 2,7 p. b.

 O 17,7 p. b. zaostává na druhém místě ODS (13,1 %). Nad 10 % už má dále jen SPD (10,9 %). Piráti jsou na čtvrtém místě s 9,6 %.

Zbylé koaliční strany současné vlády by se do Poslanecké sněmovny dostaly o fous. Hnutí TOP 09 by se do ní dostalo s 5,4 %, STAN s 5,3 % a KDU-ČSL by získala 5 % přesně.

Někteří voliči koalice SPOLU, která se skládá z ODS, KDU-ČSL a TOP-09, jsou ve výběru strany nerozhodní. Podle agentury STEM to je zapříčiněno nejistotou výsledku, zda se strany dostanou nad pětiprocentní hranici. „Tato proměnlivá podpora se u obou menších stran projevuje v nejistotě výsledku pohybujícího se kolem pětiprocentní hranice,“ stojí v analýze agentury.

Agentura STEM upozornila, že voliči vládní koalice nevidí v dalších politických stranách alternativu, a proto nelze pozorovat jejich přesun k jiným politickým uskupením.

Nad pětiprocentní hranici se nedostala Komunistická strana Čech a Moravy (4,3 %), ani Sociální demokracie – SOCDEM (4,0 %). Hnutí Roberta Šlachty Přísaha by získalo 3,2 procent.

Dále strany Svobodní (2,8 %), Zelení (2,7 %), PRO Jiřího Rajchla (1,2 %) a Trikolora (1,1 %) by nedosáhly ani na stálý příspěvek na činnost. Ten je jen pro politické strany, kterou ve volbách do Poslanecké sněmovny získají aspoň 3 % hlasů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

ANO 20% předevšemi., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 01.10.2023 12:47:55
Koukněte co provádí snad nejhloupější poslankyně Kovářová že STAN na Prima News a musí vám to být jasné.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…