Klidná paní Merkelová. Dojemná rozlučka od experta, kterého znáte i z ČT

10.11.2018 15:59

Komentátor Jaroslav Šonka se na serveru DeníkReferendum.cz věnoval kancléřce Německa Angele Merkelové, jež oznámila, že již nebude kandidovat do funkce předsedkyně CDU a ve volbách do Spolkového sněmu.

Klidná paní Merkelová. Dojemná rozlučka od experta, kterého znáte i z ČT
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Merkelová mimo jiné také podle Šonky uvedla, že se nebude ucházet ani o jiné funkce. „Tím předem odpověděla na domněnky některých komentátorů, že by mohla nahradit Jeana-Clauda Junckera na špičce Evropské komise. Své sdělení uvedla humornou větou: Nikdo se jako kancléř či kancléřka nerodí. Tím implikovala snad i sdělení, že by jako kancléřka nechtěla ani umřít. Snad se můžeme těšit na nějakou její knihu o politice – jak to v podobných případech bývá,“ zmínil Šonka. 

Původní text ZDE.

Kancléřka chce podle něj svůj politický odchod dokončit v pořádkumilovné atmosféře, která její působení již dlouhá léta doprovází. „I když by mohla přistoupit na dřívější náhradu ve funkci kancléřky, což by mohlo být pro následovnici či následovníka výhodné, nemůže to udělat – stala by se tím, co se v anglické hantýrce nazývá ‚lame duck‘,“ zmiňuje komentátor a hovoří o tom, kdo by mohl německou kancléřku nahradit. Jmenuje mimo jiné Annette Kramp-Karrenbauerovou, Jense Spahna či Friedricha Merze. 

„Do sjezdu CDU v prosinci bude diskuse o koncepcích německé politiky pokračovat. Konzervativní kandidáti Merz a Spahn se v komentářích objevují jako politici, kteří by mohli zastavit nárůst preferencí AfD, která nyní zasedá ve všech zemských parlamentech. Merz je se svými transatlantickými vazbami kandidátem, který by mohl omezit nesrovnalosti v NATO. Styl, kterým Merkelová klidně a konsensuálně řídila celostátní debatu, se nyní dynamizoval a pozorovatel pojednou vidí i řadu radikálnějších sdělení,“ sdělil závěrem Šonka.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

17:40 Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV pozval komentátora serveru Info.cz Petra…