Klidná síla a klausovské třeštění. Tak vypadá ODS podle Bakalova komentátora

7. 10. 2018 9:53

Komunální volby skončily, hlasy jsou sečteny. Teď politické strany buď slaví nebo počítají ztráty. Jásat může ODS, která vyhrála v Praze, dobře si vedla v Brně i v dalších městech. Komentátor serveru Aktuálně.cz Jiří Leschtina má však za to, že úspěch ODS má i svou stinnou stránku. Uspěla prý totiž i díky xenofobnímu třeštění.

Klidná síla a klausovské třeštění. Tak vypadá ODS podle Bakalova komentátora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání volebního sněmu regionálního sdružení ODS Praha
reklama

ODS může slavit. Po volebním Waterloo z let 2013 a 2014 se zdá, že strana opět sílí. Jiří Leschtina má za to, že klidná práce profesora politologie Petra Fialy přináší ovoce. Svědčí o tom i první kolo voleb do třetiny Senátu. Tyto senátní volby může ODS vyhrát.

Zároveň se však ukazuje, že má strana i druhou tvář. „Klausovskou tvář xenofobního třeštění“. V Praze se prý volební kampaň v závěru zvrhla v útoky na bezdomovce a „máničky“.

„Tyhle volby totiž také připomněly, že kromě té profesorské tváře má strana pořád ještě i tu méně přívětivou - řekněme klausovskou. Střízlivá a vstřícná kampaň, šitá na míru aktivnímu, městskému liberálovi se v posledních týdnech zvrtla v nenávistné útoky proti příživníkům, bezdomovcům, feťákům, dredařům či máničkám. Zase to byla ODS známá z konce devadesátých let nebo z kampaně v roce 2002, kdy oblepila zemi plakáty, na níž Českou republiku obklopoval hrůzný černý prstenec, znázorňující sudeťácké nebezpečí,“ zavzpomínal Leschtina.

Dvě tváře ODS se ale neprojevily jen v komunálních volbách, ale i ve Sněmovně, kde ODS navrhla Sněmovně usnesení, že Evropský parlament udělal chybu, když hlasoval proti Maďarsku. Toto prohlášení bylo prohlašováno poslanci ODS, ANO, KSČM a hnutím SPD Tomia Okamury.

Evropský parlament přitom doporučil Evropské komisi zahájit řízení s Maďarskem kvůli tomu, že tamní premiér Viktor Orbán oslabuje nezávislost justice, svobodu médií a roli občanské společnosti. Pokud chce být ODS skutečnou alternativou k ANO a k jeho občasné tiché koalici s Tomiem Okamurou a komunisty, neměla by podle komentátora podporovat Orbánův autoritativní režim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…