Kníže s Nečasem půjdou na Hrad jednat o Lisabonu

02.02.2011 22:10

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek dopoledne setká s občanskodemokratickým premiérem Petrem Nečasem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem z TOP 09.

Kníže s Nečasem půjdou na Hrad jednat o Lisabonu

Na programu jednání je nadcházející summit EU v Bruselu, kterého se Nečas i Schwarzenberg zúčastní. Zde se totiž bude řešit i ratifikace českého dodatku lisabonské smlouvy.

Nyní se otevírá otázka, jak schválení úpravy proběhne. Některé státy unie jsou toho názoru, že dodatek nezasahuje do pravomocí jednotlivých zemí a tak nebude muset být znovu schvalován na národní úrovni.

Vše se musí znovu schválit

To ale český premiér Petr Nečas odmítá, již v Bruselu naznačil, že v tuzemsku by celou věc měl stvrdit vedle vlády a parlamentu i prezident Václav Klaus.

"Já si nedovedu představit, že by se používaly právnické kličky na vynechání standardního ratifikačního procesu, jehož součástí je i podpis prezidenta republiky," uvedl tehdy Nečas. 

Euru nepomůžeme

Summit bude řešit i plán na záchranu eurozóny, k tomuto projektu se ale Češi nepřipojí. Podle dřívějších Nečasových výroků ale vláda vznik záchranné eurosítě podporuje.

Páteční mimořádný summit Evropské unie měl být původně věnován dvěma tématům, energetice a inovacím. Unijní lídři však budou zřejmě diskutovat i o dluhové krizi eurozóny, a je možné, že právě toto téma bude vrcholné schůzce převažovat. 

Konečně klid

Česká zahraniční politika dříve trpěla častými neshodami mezi resortem zahraničí a prezidentem Klausem. Nyní panuje mezi špičkami české politiky dohoda, že prezident Klaus se bude účastnit významnějších summitů EU, které se budou zabývat vnějšími vztahy unie, vnitřní záležitosti EU bude řešit Nečas.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…