Komunista Grospič v rozhlase: Já mám morální problém s tím, že...

13. 12. 2018 17:50

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl komunistický poslanec Stanislav Grospič, stínový ministr spravedlnosti. Ve veřejnoprávním rozhlasu vysvětloval, proč věří, že Parlamentem projde a před Ústavním soudem obstojí komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. Nakonec se zastal českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).

Komunista Grospič v rozhlase: Já mám morální problém s tím, že...
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Stanislav Grospič

„Z pohledu našich priorit Komunistické strany Čech a Moravy to byl poměrně podstatný návrh, který si zasloužil to, aby ještě před koncem roku prošel druhým čtením,“ konstatoval host na úvod, když vysvětloval, proč komunisté svolávali k tématu zdanění církevních restitucí mimořádnou sněmovní schůzi. Podle Grospiče se nedá říct, že tento zákon by byl tím nejdůležitějším. Nejdůležitější v každém roce bývá zákon o státním rozpočtu, ale pro komunisty to je i tak velmi důležitý zákon.

Poslanec věří, že ve Sněmovně existuje minimálně většina 101 hlasů, která zákon prohlasuje i v případě, že by Senát zákon zamítl. Většinu vidí Grospič v poslancích ANO, ČSSD, KSČM a SPD Tomia Okamury.

„My jako KSČM obecně nesouhlasíme s tím pojetím zákona o církevních restitucích, jak byly představeny,“ zdůraznil Grospič s tím, že církve už v roce 1990 slibovaly, že nebudou chtít další majetková vyrovnání, když byl v tomto roce vydán zákon, který církvím vrátil část majetku. Když už došlo k dalšímu majetkovému narovnání, komunisté ho chtějí alespoň zdanit. Tedy zdanit finanční část majetkového vyrovnání.

„Pracujeme s tou částkou devatenáctiprocentním zdaněním, což je asi 380 milionů korun ročně, a pokud se toto aplikuje i na jiné právnické osoby, tak si myslíme, že i církve by s tím měly umět vyžít,“ konstatoval zákonodárce.

Grospič věří, že pokud Ústavní soud ČR dostane komunistický návrh na stůl, posvětí ho. Může se však také stát, že sáhne k nějakým změnám. „Chceme to zkusit a je relevantní, že určitá část politického spektra, která s tím nesouhlasí, chce podat návrh k Ústavnímu soudu,“ podotkl Grospič.

Nevidí problém ani v tom, že komunistický zákon je v rozporu se smlouvami, které podepsal český stát s církvemi. „To je otázka jednání, já bych nepředjímal. Té vládě nic nebrání, aby o tom takto jednala a informovala církve, že je tu takový zákon,“ konstatoval Grospič. Smlouvy se v průběhu času mění kupříkladu i v bankovním sektoru. Jenže tady se tak děje jen se souhlasem obou stran a není zdaleka jisté, že církve budou se zdaněním náhrad souhlasit.

Necítí morální problém v tom, že komunisté chtějí zdanit majetek, který předchozí KSČ církvím odebrala v dobách, kdy vládla v této zemi. „Já v tom  necítím morální problém. Já cítím morální problém v tom, že restituční náhrady, které jsou teď dávány církvím, jsou nesrovnatelně větší, než byly u jiných restituentů,“ podotkl host.

Než se rozloučil s posluchači, přidal pár slov i k dotacím Agrofertu. Evropský parlament přijal stanovisko, že Babišův Agrofert, dnes odložený ve svěřenském fondu, nemá čerpat dotace, dokud se nevyřeší otázka Babišova střetu zájmů. Podle Grospiče může Babiš i za této situace zůstat premiérem. „Já si myslím, že v současné době není důvod, aby nebyl předsedou vlády České republiky,“ podotkl Grospič s tím, že je nutné počkat na oficiální stanovisko Evropské komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gott, on není mrtvej? Pustil to do kalhot. Jiří Mádl se bavil nad tím, jak Mistra označily děti

17:23 Gott, on není mrtvej? Pustil to do kalhot. Jiří Mádl se bavil nad tím, jak Mistra označily děti

Novináři se malých dětí zeptali, zda znají Karla Gotta. Dozvěděli se, že Karel Gott je něco jako Chu…