Ismáíl Haníja byl zabit při izraelském útoku v Íránu. Co to znamená pro Írán a pro Izrael? Jak se vyvine další situace? Podle Davida Bohbota je pro Írán ponižující, že Haníja byl zabit ve čtvrti, která měla být bezpečná. „To je pro Írán tak ponižující, že tam, kde se měl Haníja cítit v bezpečí, po krásné večeři, kdy objímal celé vedení Íránu a říkali mu, jak ho mají rádi, se dostane domů. A tam, ve čtvrti, která totálně pod kontrolou Al-Quds Brigades (ozbrojené křídlo palestinské islamistické organizace Palestinský islámský džihád, pozn. red.), tam je zabitý,“ poukázal v pořadu Aby bylo jasno Bohbot na ponížení Íránu.
Izrael tím poslal podle Bohbota vzkaz – nikdo z vás není v bezpečí. A Írán na to bude myslet, než bude reagovat. Podle něho je zabití Haníji rozšířením konfliktu. Už se nedá mluvit o konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. „Za Palestinci, za Hizballáhem i za Hútíi (vojenská skupina zajdíjských ší'itů podporovaná Íránem, operující v západní části Jemenu a podnikající pirátské útoky v Rudém moři, pozn. red.) stojí Írán,“ naznačil další vývoj konfliktu Bohbot. Írán podle Bobota nemůže nereagovat, protože by tím dal najevo slabost.
Jak je to teď s palestinským Hamásem? Podle Bohbota je to konec Hamásu. „Hamás teď zkrachuje, nemá sílu, obzvláště, když teď ztratili Haníju,“ řekl v pořadu Aby bylo jasno David Bohbot. „Hamás nemá budoucnost.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera