Kreatura Zeman, volá Etzler. Ubohost, přidal Šídlo. Rychetský přišel o „metál“ a novináři jsou ve varu

10.02.2021 20:47

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se musí rozloučit s Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Důvodem je zrušení volebního zákona, kterým podle prezidenta Miloše Zemana poškodil Českou republiku. Za „trestání“ Rychetského to hlava státu pořádně schytává z řad novinářů i politických zástupců. Podle některých názorů je pro předsedu Ústavního soudu největší vyznamenání naopak to, že žádné nedostane.

Kreatura Zeman, volá Etzler. Ubohost, přidal Šídlo. Rychetský přišel o „metál“ a novináři jsou ve varu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Český prezident Miloš Zeman
reklama

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5824 lidí
Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Jméno Rychetského bylo mezi vyznamenanými u příležitosti státního svátku 28. října minulého roku. Tento tradiční ceremoniál se nakonec kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil a Hrad jména oceněných osobností zveřejnil na svém webu. Vyznamenaní si medaile a řády mají převzít až letos na podzim.

Předsedovi Ústavního soudu, který se původně z ocenění velmi těšil, nemusí být líto, že o něj nakonec přijde. Lepší je vyznamenání z rukou prezidenta Zemana vůbec nepřevzít, myslí si bývalý poslanec Evropského parlamentu za hnutí ANO Petr Ježek, který s bývalým europoslancem Pavlem Teličkou založil nové politické hnutí HLAS.

„Nemůže být pro Rychetského větší vyznamenání, než že mu Zeman neudělí vyznamenání,“ vyjádřil svůj názor na svém twitteru k rozhodnutí prezidenta, že Rychetskému neudělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

 

 

V podobném duchu se nesla reakce novináře Tomáše Etzlera, který řadu let působil jako zahraniční zpravodaj pro CNN i Českou televizi. „Existuje v této zemi někdo příčetný, kdo by od té kreatury cokoliv přijal?“ tázal se.

 

 

„Prezident Zeman neunesl, ze Ústavní soud řekl, ze nesmí lhát,“ konstatoval ve svém tweetu investigativní reportér týdeníku Respekt Ondřej Kundra. Zřejmě tak narážel na verdikt Ústavního soudu, že se za výrok o Šarapatkovi má Zeman omluvit jako soukromá osoba.

 

 

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov prohlásil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka však odešel z Úřadu vlády po dohodě v době, kdy byl Zeman premiérem. 

Zemanovo chování vůči Rychetskému rovněž odsoudil komentátor Jindřich Šídlo. „Ubohosti, tvé jméno je Miloš Zeman,“ vyjádřil jasně a stručně, co si o celé záležitosti myslí.

 

 

Ještě ostřejší rétoriku použil Ondřej Měkýš, člen Teličkova hnutí HLAS. „Chce se mi blejt, Zeman trestá Rychetského, Babiš vyhrožuje opozici zodpovědností za další mrtvé, po tom všem, co nejenom během krize provedl on a jeho vláda! Možná je to jen můj pocit, ale připadá mi to, že naše země padá do solidních sraček!“ sdílel svůj opovržlivý postoj k nejvyšším státním činitelům.

 

 

Zeman považuje rozhodnutí soudu za nezodpovědné. Ústavní soud minulý týden zrušil část zákona o parlamentních volbách kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Ze zákona odstranil hranice deseti procent hlasů pro dvojkoalice, patnáct procent pro trojkoalice a dvacet procent pro koalice čtyř a více stran. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů.

Prezident ještě před rozhodnutím soudu před zásahem do volebního zákona varoval. Ústavnímu soudu napsal dopis, ve kterém upozornil na to, že už v prosinci rozhodl o vyhlášení termínu voleb. Zásah do probíhajícího volebního procesu označil za ústavně nezodpovědný, protože už začala volební kampaň a organizace voleb.

Rovněž podotkl, že zrušení části volebního zákona může znamenat destabilizaci tuzemského ústavního systému. Politici nyní musejí v krátké době nalézt shodu nad novým zněním zákona v obou komorách Parlamentu.

Prezident varoval před tím, že pokud by se například poslanci a senátoři neshodli na uspořádání volebních krajů, nemohly by se včas konat volby do Sněmovny. Noví poslanci by tak nemohli nahradit ty dosavadní.

Rozhodnutí Ústavního soudu kritizoval také premiér Andrej Babiš (ANO), ztratil podle něj zábrany a snaží se ovlivňovat politiku. I ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která prohlásila, že soudci za nález zřejmě dostali něco slíbeno.


 


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

11:24 Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

Hnutí Přísaha v průzkumech stále posiluje a Robert Šlachta začíná dostávat prostor v médiích, aby uk…