Lékař: Přijde třetí vlna covidu, ta největší. Na jaře. Už předem vám něco řeknu

14.10.2020 7:07

Za epidemii nemohou lidé, ale virus. Tuto zdánlivě banální větu připomenul lékař Lukáš Pollert. Zdá se mu totiž, že rétorika, při níž se hledá viník pandemie, začíná připomínat 30. léta minulého století či Československo těsně po válce. „I kdyby tady bylo 11 milionů pozitivních lidí, nemůže za to Babiš, Šmucler, Prymula (a učitelé), Pirk a ani Basiková s Ledeckým,“ říká. A varuje před třetí vlnou na jaře.

Lékař: Přijde třetí vlna covidu, ta největší. Na jaře. Už předem vám něco řeknu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Pollert

V souvislosti s epidemií covidu-19 se také velice často řeší otázka, kdo za ni může. Na jaře vina padala na tzv. lyžaře, kteří se vrátili z Itálie. V současnosti opozice a část obyvatelstva klade vinu za údajné nezvládnutí epidemie vládě, která prý kvůli marketingu nevyhlásila opatření včas. A z vlády se ozvalo obvinění, že za epidemii mohou nezodpovědní lidé, kteří nedodržují nařízení, nenosí roušky apod.

Anketa

Souhlasíte s důvody, proč Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání?

21%
67%
hlasovalo: 22690 lidí

Například od imunologa Václava Hořejšího na iRozhlasu zaznělo: „Samozřejmě, od začátku jsem to předvídal. Moje předpovědi možná byly o něco horší a zpožděné asi o týden. Dalo se to čekat, epidemiologické modely to ukazovaly. Kdyby omezení na jaře zavedli o týden nebo dva později, tak jsme byli úplně ve stejné situaci jako teď. A to, že se se stejným principem neřídili na konci srpna, když se to začalo rozjíždět, tak to je nepochopitelné selhání. Neblahou a rozhodující roli v tom podle mě hráli nezodpovědní a mediálně známí lékaři, kteří tu nemoc bagatelizovali. A politikům se líbilo, že známé tváře opakují něco, co je příjemné.“

Vládu viní i parazitolog Jaroslav Flegr: „Myslím, že každý epidemiolog věděl, že to takhle skončí. Informace vláda musela mít, ale zavírala před nimi oči. Připadla jim nepravděpodobná a mysleli si, že se to musí vyřešit nějak samo. Data byla k dispozici od konce srpna. Nedalo se říct, jestli se na hranice kapacit zdravotních zařízení dostaneme o pět dní dříve nebo později. Ale velmi přesně se dalo odhadnoutkolik tak bude přibývat koncem září denně nakažených."

Jaká je situace na sociálních sítích snad netřeba komentovat.

Právě před tímto hledáním viníka varuje lékař a bývalý reprezentant ČR ve slalomové kanoistice Lukáš Pollert. Uvedl, že obavy v něm nevzbuzují ani tak čísla pozitivně testovaných na covid, ale stále agresivnější vystupování lidí, kteří už ukazují prstem na jasného viníka pozitivních testů.

Vysvětluje proč: „V historii lidstva  tolik  nevadil přímý původce katastrof, jako například mor ve středověku, hospodářská krize ve 30. letech, nebo komunisté v roce 1948, ale lidé si raději našli svého viníka. Jednou v podobě stoupenců monoteistického náboženství, jindy v třídním nepříteli, nebo v  osobě sedláka. Z toho, jak  se s  těmito ‚viníky‘ lidstvo vypořádalo, nám  dosud vstávají hrůzou vlasy.“

„Mám obavu, že nynější způsob komunikace, nápadně připomíná minulé doby. I kdyby tady bylo 11milionů pozitivních lidí, nemůže za to Babiš, Šmucler, Prymula (a učitelé),  Pirk a ani Basiková s Ledeckým. Není to ani bar Techtle mechtle, Chorvatsko, lyžařské zájezdy do Itálie  a ani povinná školní docházka. Viníkem je virus SARS-Cov -2 a jeho testování,“ říká Lukáš Pollert.

Konstatoval, že na konci roku budou sečteny počty úmrtí v České republice  a celosvětově na covid, budou porovnány s loňskými, opatrně se k tomu přičtou i ekonomické škody a uvidí se, co převáží. „Až na jaře přijde třetí vlna, ta největší, nenajdete  viníka nikde jinde, než přímo v loďce, jak se na té vlně prohání,“ prohlašuje lékař.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…