Marx v ČT: Nadstandard vám neomezí přistup k moderní léčbě. Lidé nevěří

05.12.2011 22:25

Češi se stále ve velké míře obávají nedostupnosti kvalitní lékařské péče poté, co vstoupí v platnost část zdravotní reformy, která zavádí pojmy standardní a nadstandardní péče. Téměř výhradně kolem tohoto témat se v pořadu Hydepark točily otázky diváků, které pokládali předsedovi České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davidu Marxovi. Diváky ale nepřesvědčil, od diváků dostal 70 procent negativních hlasů.

Marx v ČT: Nadstandard vám neomezí přistup k moderní léčbě. Lidé nevěří

„Dneska máme spoustu technologií a léčiv, které dokážou léčit diagnózu se stejným výstupem, ale třeba o něco rychleji nebo v lepších podmínkách," vysvětlil Marx znovu myšlenkové východisko nadstandardní péče. „V žádném případě bych neměl obavy o to, že nadstandardy omezí přístup pacientů k moderní péči," dodal.

Do nadstandardní péče má patřit například odlehčená sádra, vyšetření prováděná na přání pacientů, nebo třeba robotické zákroky, které tkáň méně poraní a pacient se tak uzdraví rychleji. „To ale neznamená, že by se měl pacient operován tradičně laparoskopicky neměl uzdravit," upozornil David Marx.

S všeobecnou dostupností nejnovější technologií je problém hlavně kvůli vysokým nákladům a potřebě kvalifikovaného personálu, proto je problém mít moderní přístroje ve všech nemocnicích. „Musíme odstoupit od toho paradigmatu, že v každém větším městečku musí být nemocnice," myslí si lékař.

Podle jeho slov je vývoj zdravotnické technologie srovnatelný jen s vývojem informačních technologií a právě kvůli náročnosti na provoz se akutní péče centralizuje do velkých nemocnic. „To ale neznamená, že by se měla lůžka v menších městech rušit. Bude tam ale probíhat jen dlouhodobá péče místo akutní," dodal Marx.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…