Merkelová a Macron teď ovládnou vše. Náš diplomat promluvil o EU

14.01.2019 9:02

České republice nastanou po odchodu Británie z EU složitější časy. Angličané, Velšané a Skoti byli podle jednoho z českých diplomatů častými spojenci Čechů, Moravanů a Slezanů. Teď si budeme muset hledat spojence nové a jednat se Švédy, Finy nebo Portugalci.

Merkelová a Macron teď ovládnou vše. Náš diplomat promluvil o EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Jeden z českých diplomatů, který si přál zůstat v anonymitě, serveru Lidovky.cz prozradil, že po odchodu Velké Británie z EU nastanou Čechům, Moravanům a Slezanům náročnější časy. Budeme totiž muset hledat nové spojence tam, kde jsme se dříve mohli spolehnout na Angličany, Skoty a obyvatele Severního Irska.

Anketa

Byl Bohuslav Sobotka dobrý premiér?

4%
96%
hlasovalo: 6928 lidí

„Je namístě předpokládat, že Francie a Německo budou tou hlavní integrační silou,“ předpovídá člen českých diplomatických kruhů.

„Je zřejmé, že tandem Německo – Francie bude v otázce budoucího směřování Unie velmi aktivní, ale nebude Unii neomezeně dominovat. Posílí taky vliv dalších větších členských států, ale i koalic těch středních a menších,“ doplnil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.  

Europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová k tomu dodala, že budeme muset hledat spojence pro každé hlasování zvlášť. Tak stálého partnera, jakým ještě je, ale brzy už nebude, Británii, pravděpodobně nenajdeme. A tady se ukáže, jak obratní jsou čeští diplomaté, protože budeme muset oslovovat třeba Španěly nebo Nizozemce. Charanzová však upozorňuje, že s těmito národy jsme se míjeli např. v otázkách migrace. Jenže jenom Visegrádská čtyřka už nám stačit nebude.

Již jednou zmíněný český diplomat, který si nepřál být jmenován, varoval, že čelit německo-francouzskému tandemu nebude nijak snadné.

„Nelze si představovat, že tu vytvoříme nějakou hlasovací mašinu, která bude oponovat Německu s Francií. To by beztak ani nefungovalo, do bloku k Francii a Německu často spadají ještě státy jako Švédsko a Nizozemsko. A tahle skupina je příliš velká na to, abychom s ní destruktivně soupeřili,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

20:37 „Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

Brusel odmítl odklad kvůli střetu zájmů, české úřady chtěly odklad 60 dní, místo toho obdrželi šiben…