V úvodu Poche promluvil o svých odhadech, kdo bude na nejvyšších postech předsedů – Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise. „Předsedou Evropské rady bude někdo z velkých zemí, dokázal bych si představit scénář, v němž to bude kancléřka Angela Merkelová,“ odhaduje Poche, podle něhož právě ona prý má „obrovský kredit“ a navíc Německo prý „musí“ obsadit jednu z těchto důležitých funkcí.
O předsednictví Evropské komise se strhne boj mezi ostatními zeměmi, predikuje dál Poche a připomíná, že výsledek voleb do europarlamentu je mezi třemi frakcemi velmi těsný. „Předpokládalo se, že socialisté hodně ztratí, ale mnohem více ztratili konzervativci, a liberálové hodně získali. Jednání se mohou zkomplikovat a protáhnout až do podzimu,“ myslí si dosluhující europoslanec.
„Mnohdy se EU vyčítá, že nemá jeden telefon, že není možné, aby americký nebo ruský prezident ‚zavolal do Evropy‘. Merkelová by ale jako první šéfka Evropské rady mohla být tou, která by měla ten jeden telefon,“ je přesvědčen Poche, podle nějž je Tuskova pozice mnohem slabší, než by byla pozice Merkelové.
Zcela jistě je podle Pocheho slov nejdůležitější ze všech postů Evropská komise. „Vyplývá to jak z Lisabonské smlouvy, tak i z toho, že Evropská rada není vždy v souladu. Odlišnost směřování v politických krocích jednotlivých vlád členských států je mnohem odlišnější, než byla v historii. Vznikají tu velmi zvláštní politické koalice členských států, takže Komise má nyní mnohem větší váhu než v minulosti,“ dodal Poche.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab