Musíte vzít voliče Babišovi se Zemanem, zaznělo. Poučení ze slovenských voleb?

07.03.2020 7:45 | Zprávy

Na webu Info.cz vyšel článek o výsledcích voleb na Slovensku. Serveru poskytl rozhovor politolog a pracovník slovenského Medianu Michal Mislovič. „Přesto je zajímavé, že se OĽaNO podařilo oslovit nejen nevoliče a prvovoliče, ale i voliče napříč stranickým spektrem. Zrovna tak nám pohled na voliče ze socio-demografického hlediska naznačuje, že OĽaNO volili lidé bez ohledu na pohlaví, věk a vzdělání,“ vysvětlil Mislovič úspěch Matoviče. Jaké poučení z toho plyne pro situaci v Česku? Prý je třeba oslovit nevoliče a voliče vládního bloku.

Musíte vzít voliče Babišovi se Zemanem, zaznělo. Poučení ze slovenských voleb?
Foto: Screen Youtube
Popisek: Igor Matovič, nový předseda slovenské vlády, v roce 2015

Na stránkách konzervativního portálu Info.cz vyšel článek o výsledcích slovenských voleb, příčinách těch výsledků a o možném poučení, například pro parlamentní volby v České republice. Ty se budou v řádném termínu konat již na podzim příštího roku. Na začátku článku redaktor Vratislav Dostál napsal, že to byl právě Igor Matovič, který dokázal to, co nedokázal liberální proud slovenské politiky. Tím měl na mysli, že kampaň jeho strany OĽaNO zabrala především na nevoliče a prvovoliče. „Druhým klíčovým předpokladem byla jeho schopnost oslovit voliče obou táborů, tedy jak ty, kteří dříve volili některou z koaličních stran, tak voliče opozičních formací,“ dodal.

Celý článek ZDE

Bývalé strany vládní koalice, tedy Smer, SNS a Most-Híd, měly dle Infa přijít o necelých dvacet procentních bodů oproti volbám v roce 2016. „Oproti tomu liberální střed spolu s konzervativci či neoliberální pravicí – jakkoli jde o nesourodou směs politických stran, které mnohdy spojoval jen společný pobyt v opozici – posílil jen o nějaké tři procentní body,“ psalo se dále. Klíčové však mělo být to, že necelých sedm procent hlasů opozici propadlo – šlo o koalici PS/Spolu. V tom má pak spočívat právě třetí klíčové poučení.

Prý za to mohl, alespoň ve zjednodušeném pohledu, exprezident Kiska, který se jen tak tak do parlamentu dostal, avšak kvůli tomu se měly tříštit liberální hlasy, díky čemuž chybělo koalici PS/Spolu ani ne tisíc hlasů. Kiska (a jeho strana Za ľudí) navíc nebyl schopen na sebe nasát hlasy voličů z opačného tábora. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…