NERV a koalice dnes projednají zrušení daně z nabytí nemovitosti

17.04.2020 6:50 | Zprávy

Národní ekonomická rada vlády (NERV) a koaliční rada vlády dnes projednají návrh ministerstva financí na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí a s tím související zrušení daňových odpočtů u nových hypoték. NERV by měl také projednat návrh MF, aby si firmy a podnikatelé mohli uplatnit zpětně daňovou ztrátu.

NERV a koalice dnes projednají zrušení daně z nabytí nemovitosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová.

Novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje umoření daňové ztráty, v úterý bez výsledu projednala vláda. MF to představilo jako jedno z opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Odborníci upozornili, že toto opatření nelze vnímat jako okamžitou pomoc firmám. Nárok na pomoc vznikne totiž po vyměření ztráty za rok 2020, tedy až v roce 2021.

Zrušené daně MF odůvodnilo snahou zlepšit dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbude více peněz v hotovosti. Spolu s tím MF chce také prodloužit tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na 15 let. Podle úřadu by to mělo omezí prostor pro spekulanty na realitním trhu a dále podpoří pořizování vlastního bydlení.

Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet podle MF přišel po zbývající část letošního roku o 10,6 miliardy korun a v následujících letech o 13,8 miliardy korun. Zrušení odpočtů by naopak mělo podle MF na veřejné rozpočty pozitivní dopad.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …