Na vyznamenání je navržen Dienstbier nebo Kaplický. Mašíni ne

08.06.2011 6:14

Na státní vyznamenání bylo letos tradičně navrženo několik významných osobností z doby komunismu či totality za 2. světové války.

Na vyznamenání je navržen Dienstbier nebo Kaplický. Mašíni ne

Některé osobnosti byly navrženy už po několikáté, například Josef Veverka za práci v odboji během války a poté i kvůli věznění v době 50. a 60. let. Tímto předvýběrem ovšem neprošli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Jejich šestinásobná senátní nominace v minulosti značně kritizovala opozice, která má nyní v horní komoře většinu.

Každým rokem se mezi oceněnými objeví několik kontroverzních jmen. Loni prezident Václav Klaus ocenil hokejistu Jaromíra Jágra nebo někdejšího ředitele Národní galerie Milana Knížáka. Rok před tím i zpěváka Karla Gotta a žokeje Josefa Váňu.

Výrazným jménem v senátním předvýběru je letos Jan Kaplický, architekt a autor vítězného návrhu na novou podobu Národní knihovny. Na Medaili Za zásluhy ho navrhl senátor Miroslav Krejča. Stejné ocenění dostal vloni právě Jágr.

Dále čtěte:
Spisovatel Stránský: Kníže prezidentem. Jinak ve vládě blbci a katastrofa

Dienstbier po boku Havla

Na Řád T. G. Masaryka, který je vyšším státním vyznamenáním, byl navrhnut in memoriam Jiří Dienstbier, politik několikrát zvolený do Senátu jako nestraník za ČSSD a bývalý ministr zahraničí. V roce 2002 obdržel již Medaili Za zásluhy. Držitelem řádu je mimo jiné i bývalý prezident Václav Havel, který byl stejně jako Dienstbier disidentem.

Mezi státní vyznamenání patří dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T. G. Masaryka se uděluje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství je vyznamenání za zásluhy v úsilí o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot a Medaile Za zásluhy je pro osoby, které se zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

Státní vyznamenání uděluje a propůjčuje prezident republiky, návrhy pak předkládá Poslanecká sněmovna, Senát a Vláda ČR. Prezident se těmito návrhy ovšem nemusí nutně řídit.

Čtěte více:
Klaus vyznamenal Jágra, Knížáka i Maciuchovou
Lidé mohou navrhovat sněmovně a Senátu kandidáty na vyznamenání
Vyznamenání pro Knížáka by byl Klausův přešlap

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…