Na zdravotní péči se u nás dává málo. Profesor Pafko vytáhl smutná čísla. A promluvil o Zemanovi a vyznamenání

24.08.2019 13:53

Chirurg a rytíř českého lékařského stavu profesor Pavel Pafko se v rozhovoru pro Prostor X magazínu Reflex rozpovídal o svém životě, stavu našeho národa a jaký má pohled na současné zdravotnictví. Pafko, jehož pacientem byl i prezident Václav Havel, se vyjádřil, že je namístě mluvit o připlácení za péči. Zmínil i své vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, prý by jej přijal znovu, ale vadí mu, jak si teď prezident Zeman protiřečí. To ho prý zklamalo.

Na zdravotní péči se u nás dává málo. Profesor Pafko vytáhl smutná čísla. A promluvil o Zemanovi a vyznamenání
Foto: wikipedia.org
Popisek: prof. Pavel Pafko

Anketa

Udělal Michal Šmarda dobře, když ,,položil" stranickou nominaci na ministra kultury?

hlasovalo: 10960 lidí
Ocenění rytířem českého lékařského stavu si profesor Pavel Pafko prý váží, a to především proto, že pochází od jeho kolegů ze stejné branže. Co se týká druhého z vyznamenání, jímž je medaile Za zásluhy, která mu byla udělena prezidentem Milošem Zemanem, už takovou spokojenost Pafko nesdílí, prý to je „jiná liga“.

Pafko řekl, že si nemyslí, že by zachránil život prezidentu Václavu Havlovi. Prý to tak „nazýval bulvár“ a pacientů s podobnou diagnózou „jsou stovky“. „Pacient je jako pacient,“ doplnil profesor, který chirurgicky odstranil plicní nádor Havlovi v prosinci 1996.

Co se týká obézních lidí či kuřáků, Pafko nedělá rozdíly mezi nimi a ostatními. Pafko vyšší zdanění pacientů kuřáků označil za „složitou cestu“, prý neví, jak by lékaři měli posuzovat, kdo je kuřák.

Celý rozhovor s profesorem Pavlem Pafkem můžete zhlédnout zde:

Ohledně ohodnocení lékařů, Pafko říká, že „jestli má někdo moc, nebo málo, je relativní“. V Česku bychom se však měli bavit o zavedení nadstandardní péči. Na zdravotní péči prý dáváme pouze 7 % hrubého domácího produktu, kdežto například v Německu či Rakousku dávají 9–10 % tamějšího HDP.

Do systému prý musí vstoupit více peněz. Pafko za jednu z cest označil i komerční připojištění běžné v západní Evropě. „Politici se ho bojí, protože by odsunulo většinu důchodců do druhé řady, ti by si těžko mohli z těch důchodů platit připojištění,“ shrnuje Pafko. Dodává, že se ve zdravotnictví ztrácejí peníze stejně jako v jiných sektorech a existuje i v tomto oboru korupce.

Pafko, jenž nikdy nevstoupil do KSČ, se vrátil i ke své situaci po invazi vojsk Varšavské smlouvy, i přestože v té době pracoval v Západním Německu, o emigraci prý nikdy neuvažoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A pak přišla otázka moderátora Čestmíra Strakatého, zdali je Pafko zklamán vývojem po roce 1989. Člověk si prý představuje věci, že by mohly být lepší, nežli tomu je, za zlom, ke kterému roku 1989 došlo, však je Pafko rád.

Je zde prý stále velký prostor ke zlepšení. Pafko zmínil i současný spor o ministra kultury. „Já jsem zklamán, protože jsem slyšel pana prezidenta mluvit v době, kdy byl předseda vlády, že by prezident neměl posuzovat ministry podle toho, jestli se mu líbí, nebo nelíbí,“ říká Pafko s tím, že nyní prý Zeman mění názor, a je tím zklamán.

Vyznamenání z rukou Miloše Zemana by přijal i dnes. „Já to vnímám jako ocenění těch, kteří vás na to navrhnou, kdo vám to podá, je jistě také závažné, ale podstatné je, kdo vás na to navrhne,“ upřesnil Pafko, jehož tenkrát na vyznamenání navrhli v Parlamentu.

Fotogalerie: - Státní vyznamenání od prezidenta

Udílení státních vyznamenání prezidentem republiky...
Jan Zahradil
Karla Šlechtová
Martin Komárek
Milan Chovanec
Daniel Hůlka

Pafko věří v pozitivní budoucnost českého národa, který podle něj snese evropské srovnání a nemá se za co stydět.

Rozdělení federace zpětně vnímá kladně, Československo prý nevydrželo ani délku jednoho života, a rozdělení tudíž bylo nevyhnutelné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

7:55 Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

Moderátor internetové televize XTV Luboš Xaver Veselý, který se před nedávnem rozhodl zaměřit na hos…