Náhoda? Sotva střelili Fica, Brusel už měl jasno a chystal cenzuru

20.05.2024 8:21 | Komentář

Motiv pachatele atentátu na Roberta Fica ještě ani nebyl potvrzen, ale Evropská komise už chtěla monitorovat sociální sítě a hrozila pokutou, pokud velké on-line platformy nebudou bojovat proti dezinformacím. Australský senátor Gerard Rennick se pak podivuje, jak mohli v Evropské komisi vědět, co vlastně byly dezinformace. „To, že EU chce kontrolovat zprávy, vám napovídá, že se nějaká vláda někde obává, aby se pravda nedostala ven,“ soudí. Navíc se na Slovensku změnila vyšetřovací verze, Juraj Cintula nemusel jednat sám.

Náhoda? Sotva střelili Fica, Brusel už měl jasno a chystal cenzuru
Foto: Facebook
Popisek: Slovenský premiér Robert Fico

Minulý týden byl při atentátu vážně zraněn Robert Fico. Pachatel se k činu přiznal, jedná se o 71letého Juraje Cintulu. Původně se předpokládalo, že Cintula spáchal atentát sám. Nicméně podle včerejších informací z tiskové konference nyní slovenská policie pracuje s verzí, že Cintula byl v nějaké skupině. Policii k tomu vede fakt, že Cintula měl po dvou hodinách po útoku smazanou komunikaci na sociálních sítích. Vyšetřovací tým byl rozšířen.

Pavol Gašpar, náměstek ředitele Slovenské informační služby, který v současnosti tuto funkci zastává, poukázal na jeden fenomén: „Jde o militantní akceleracionismus. Střelba v Praze inspirovala i pachatele na Slovensku, které jsme dokázali úspěšně eliminovat.“

Předseda parlamentního Výboru pro obranu a bezpečnost Tibor Gašpar pak sdělil, že ochrana pro ty, kdo dostali výhružky, je zajištěna. Dle ministra vnitra Šutaje Eštoka pak policie jednak dohlíží na situaci v terénu, ale také na sítích. „To, co se stalo po atentátu, vyvolalo další vlnu útoků a šíření nenávisti v on-line prostoru,“ řekl s tím, že policie identifikuje lidi, kteří vyjadřují souhlas s atentátem a projevují se agresivně.

„Máme ve vazbě 41letého Vladimíra S. ze Spišské Nové Vsi. Policie zjistila jeho totožnost a bude se zodpovídat. Ale také 23letou ženu z Bratislavy nebo vysokoškolsky vzdělanou ženu z Nitry. Obě jsou obviněny z vyhrožování, a přitom nikdy neměly problémy se zákonem,“ dodal.

Ve virtuálním prostoru mají prý skoro 50 podezření z trestných činů. „Na dalších dvaceti pracujeme a dalších třicet případů je již rozpracováno,“ vyčíslil s tím, že celkem se Národní kriminální agentura NAKA zabývá již 90 podněty.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rakušane a kolik, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 20.05.2024 9:33:08
Čechů se vyšetřuje v souvislosti s nenávistnými komentáři vůči Ficovi po atentátu? A že jich bylo! Už je někdo ve vazbě? Ještě není vyšetřování u konce, ale pokud někdo tvrdí bez důkazů, že za tím stojí Ukrajina je to dezinformace a když někdo bez důkazů tvrdí, že je za tím Rusko je to "pravda". Doufám, že slovenští vyšetřovatelé jsou jiní než ti naši a zbytku EU a vyšetří to bez ohledu na přání Západu, U nás by to bylo jasné, za atentátem by opět stáli Miškin a Čepiga!

|  14 |  0

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…