Náplavkáři pozor! Může být i hůř. V Belgii kvůli vtipálkovi vytáhli těžkou techniku

02.04.2021 18:40

Až kolem 5000 Belgičanů se během lockdownu sešlo na „aprílové“ oslavě v bruselském parku Bois de la Cambre, která byla původně zamýšlena jako žert. Vše pak kvůli porušení restrikcí vyvrcholilo zásahem policie, jež vůči přítomným použila vodní děla, drony i vrtulník. V zemi jsou od soboty po dlouhém rozvolnění opět vyhlášeny tvrdé restrikce včetně ostře kritizovaného zavření škol na jeden týden a platí omezení setkávání nanejvýš 4 osob. Dochází i na netradiční omezení; jedním z nich je „pravidlo okenního sedadla“.

Náplavkáři pozor! Může být i hůř. V Belgii kvůli vtipálkovi vytáhli těžkou techniku
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18602 lidí
I přesto, že počty nakažených v Belgii nedosáhly ani zdaleka těch v Česku, tamní vláda se rozhodla kvůli zhoršující se situaci využít blížících se velikonočních prázdnin a vyhlásila restrikce, které v zemi opět zavřou většinou obchodů či služeb, jako jsou kadeřnictví. I přes velkou kritiku veřejnosti pak dokonce dojde na týden k uzavření škol. Zavření škol bylo doposud vnímáno jako nepřekročitelná linie a Belgie je dosud nechala otevřené nepřetržitě, tamní úřady se však k takto výjimečnému kroku rozhodly kvůli tomu, že budou od 5. dubna běžné velikonoční prázdniny a dětem se tak vlastně jen volno prodlouží. Aktuálně sedmidenní průměr denně registrovaných případů v Belgii činí 4754 pozitivních.

Nová uzávěra belgické společnosti však nebránila lidem v aprílových žertících, přičemž se jeden z nich lehce zvrtl a belgická policie se o něj začala zajímat již ve středu. Šlo o facebookovou událost, která značně nadneseně zvala k párty v Bruselu, během níž vystoupí i známá skupina Daft Punk. Že jde o vtip, mohlo napovědět třeba to, že tato skupina v tomto roce oznámila konec svého působení.

Setkání s názvem „Večírek“ pak sdílelo na facebooku hned několik tisíc lidí a 50 tisíc uživatelů potvrdilo též svoji účast, jak se později ukázalo, nejen z legrace, a to i přes varování pořadatele, že šlo skutečně o vtip.

Výsledkem bylo shromáždění až 5000 lidí v bruselském parku Bois de la Cambre, vůči němuž následoval policejní zásah za pomoci helikoptéry či vodních děl.

Kvůli slunečnému počasí se navíc podobné setkání i bez nabídek k účasti odehrálo i na dalších místech. Starosta Liège pak v reakci podle serveru The Buletin přistoupil k omezení vstupu do místního parku maximálně pro 700 lidí. Po 20. hodině večer pak bude park až nejméně do 25. dubna vždy uzavřen.

Od 3. dubna navíc přibude i nové omezení ve vlacích, které zamezí tomu, aby lidé jedoucí na pobřeží seděli příliš blízko sebe – cestující nad 12 let by tak měli sedět pouze na sedadlech nejblíže k oknu. Ředitelka dopravce SNCB navíc hrozí, že pokud se problém přeplnění vozů jedoucích k plážovým oblastem nevyřeší, že budou seškrtány spoje úplně.

Opatření v podobě „pravidla okenního sedadla“ bude v platnosti od 3. do 15. dubna a poté i o víkendu 24. až 25. dubna. Zatím se bude týkat jen vlaků jezdících směrem k pobřeží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…