Našli jsme odvahu, je to správné, hájil Fiala škrty v dotacích. A toto vzkázal vystrašeným zemědělcům

14.05.2023 8:30

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve vysílání CNN Prima News vyjádřil ke škrtům v dotacích, ve kterých panuje dost nejasností. Zemědělci se bouří, že nevědí, které dotace se zruší – a potřebují to vědět s opravdu velkým předstihem.

Našli jsme odvahu, je to správné, hájil Fiala škrty v dotacích. A toto vzkázal vystrašeným zemědělcům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Samozřejmě je připravíme včas, to se připravuje na příští rok. Jednotlivá ministerstva mají zadaný celkový objem dotací, samozřejmě po dohodě s příslušnými ministerstvy, a teď pracují na těch variantách. Někde se ta dotace zruší úplně, někde může dojít k jejímu omezení nebo ke zvýšení spoluúčasti, ale je určitě dobré, aby stát v této obrovské míře nadále nedotoval z peněz daňových poplatníků,“ poznamenal Fiala. 

Zemědělci podle jeho slov mohou počítat s nárokovými dotacemi. „Mluvíme tady o nenárokových dotacích, které někteří dostávají, někteří ne, původně to mělo sloužit ke zvyšování kvality nebo k srovnávání rozdílu. K tomu jsou dotace, ale tady se nám z toho stal dotační byznys. A to určitě není v pořádku. Nemůžeme dál fungovat na dotační ekonomice. Je potřeba toto změnit. A my jsme k tomu přistoupili, našli jsme k tomu odvahu a myslím si, že to je určitě správné,“ řekl Fiala.

A má vláda dobře promyšlené, co zrušení konkrétních dotací může způsobit – a jestli nějaká nevole ze strany vlády může rozpočtové plány ze strany firem překazit, a zda dojde k výrazným úpravám, ke škrtům?

„Je jasné, že těch, kterých se to dotkne, kteří si zvykli na to, že získávají dotace, tak těm že se to nebude líbit. Ale my jsme k tomu objemu těch dotací v jednotlivých resortech přistoupili po debatě s těmi resorty. Takže ty dopady samozřejmě známe a jsme si jich vědomi. Ale hlavně tady přece jde o to, abychom se zbavili toho, že tady jsou některé firmy, které místo toho, že by podnikaly, tak počítají s tím, že jim jejich podnikání zaplatí daňoví poplatníci, to určitě není v pořádku a to musíme změnit,“ upozornil Fiala.

Vládní úsporný balíček vzbudil kritiku i přímo uvnitř ODS.

„My jsme strana, která je založena na otevřené diskusi, a ta tady probíhá. Ale ten můj dojem z té debaty je úplně jiný. Tady se ten balíček a důchodová reforma setkávají s jasnou podporou. To, že někteří vyjadřují názor, že kdyby to bylo jenom na ODS, tak se jde v něčem dál, nebo že oni by si představovali, že by to bylo nějak jinak... Ale k tomu vždycky dodávají: My chápeme tento kompromis, je to důležité, je to správné pro Českou republiku a bude to mít jednoznačnou podporu našich členů a našich poslanců a senátorů,“ dodal Fiala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Autista Fiala: Daně lidem zvyšovat nebudeme,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePrognostik24 , 14.05.2023 9:48:21
jenom některé daně zvýšíme, což vlastně není zvyšování daní, protože daně zvyšovat nebudeme navíc zvýšením některých daní, zamezíme zvyšování daní, které zvyšovat nebudeme.

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…