Ne, to není vtip. EU rozdá uprchlíkům v Turecku platební karty

09.09.2016 17:31

Evropská unie se v rámci humanitární pomoci uprchlíkům žijícím v Turecku rozhodla rozdat debetní karty v celkové hodnotě 348 milionů eur. Jedná se o největší humanitární program, který kdy EU rozjela. Informuje The Wall Street Journal.

Ne, to není vtip. EU rozdá uprchlíkům v Turecku platební karty
Foto: Filip Brokeš
Popisek: Život v Istanbulu měsíc po nevydařeném puči proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi

„Přinejmenším jeden milion uprchlíků v Turecku dostane debetní karty a měsíční příspěvek na jídlo a ubytování v rámci 348 milionů eur na humanitární program, který EU oznámila ve čtvrtek.“ Jedná se o část třímiliardového balíčku určeného na pomoc pro migranty v Turecku.

Turecko si však stěžuje na to, že finanční pomoc, kterou se EU přislíbila zaplatit, přichází příliš pomalu a země tak má problémy zabránit toku migrantů přes Egejské moře do Řecka.

„Situace v Sýrii zůstává i nadále velmi dramatická,“ podotkl Christos Stylianides, evropský komisař pro humanitární pomoc. Debetní karty by podle něj měly umožnit uprchlíkům koupit si co potřebují, než aby se spoléhali na potravinovou pomoc. „Evropská unie drží svůj slib pomoci Turecku ve zvládání největší uprchlické populace na světě,“ dodal.

EU oznámila svůj plán jen krátce předtím, co má šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová navštívit Ankaru, ve snaze zlepšit zhoršující se vztahy mezi Tureckem a EU.

Celý text v angličtině zde

Zatímco si Turecko stěžuje na to, že EU nedodržuje svoje závazky, v Evropě roste po neúspěšném pokusu o vojenský převrat nedůvěra v tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Někteří politici dokonce navrhují, že by s ním EU měla okamžitě přestat jednat a chtějí zastavit jakékoliv přístupové rozhovory do EU.

Nový program humanitární pomoci však bude spadat pod World Food Program (WFP) ve spolupráci s Rudým půlměsícem. „Potřeby každé rodiny budou vyhodnoceny individuálně a budou k dispozici i dodatečné fondy na vzdělání a podporu starších členů rodiny,“ poznamenal Stylianides.

„Peníze utracené uprchlíky poputují přímo do místní ekonomiky, čímž posílí komunitu, která je tak štědře hostí,“ uvedla výkonná ředitelka WFP Ertharin Cousinová.

Podle posledních propočtů již poslala EU do Turecka pomoc v hodnotě 2,2 miliardy eur z celkových 3 miliard slíbených. Turecko zatím utratilo 181 milionů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …