Nebyla to Prima, kdo lhal o běžencích. Je třeba to pořád připomínat. Ekonomka Šichtařová je prý rozpálená do běla

14. 2. 2016 12:59

Ekonomka Markéta Šichtařová neudržela na uzdě svůj hněv. Proč? Když se zdálo, že se televize Prima mohla dopustit chyby, protože údajně nesprávně přeložila slova uprchlíka z Iráku, psalo se o tom „pomalu na každém sloupu". Ale když se vše vyjasnilo a ukázalo se, že pravda je na straně televize, téměř nikdo o tom nemluví. To Šichtařovou rozpaluje téměř doběla. Je podle ní třeba znovu ukázat, kdo tady lhal.

Nebyla to Prima, kdo lhal o běžencích. Je třeba to pořád připomínat. Ekonomka Šichtařová je prý rozpálená do běla
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

FTV Prima odvysílala reportáž, v níž jeden z uprchlíků žijících poblíž Jihlavy prohlásil, že nehodlá žít někde, kde to připomíná přemalovanou stáj pro zvířata. A pokud jeho rodině nebude nabídnuto lepší bydlení, raději se vrátí do Iráku. Nadační fond Generace 21 ale Primu obvinil, že překlad nebyl správný. A jako důkaz předložil fond vlastní překlad ze sekání reportéra s uprchlíky. O víkendu ale televize oslovila další překladatele a nechala si ověřit, že slova o stáji opravdu padla.

„A současně vyšlo najevo, že obě nahrávky – nahrávky Primy i nahrávky nadace z mobilního telefonu – pokrývají jinou část rozhovoru. Kdo byl tedy manipulátorem? Patrně nadační fond, který svou politicky daleko lépe znějící nahrávku záměrně vydával za identickou té nahrávce, kterou měla k dispozici Prima. (Jediným alternativním vysvětlením totiž je, že nadační fond Generace 21 projevil sotva uvěřitelnou dezorientovanost v natočeném materiálu.)," podotýká Šichtařová v komentáři uveřejněném na blogu iDnes.cz.

Celý komentář naleznete zde

Šichtařovou velmi hněvá že na internetu jsou stále k dohledání oba typy článků. Ty, ve kterých se mluví o kravíně, ale i ty, které Primu osočují ze lži. A protože je lidská paměť velmi krátká, jednoho dne si bude jen málokdo pamatovat, jak to bylo doopravdy. Lidé budou znovu pochybovat a řada z nich možná uvěří té „líbivější“ verzi se „zlou televizí“. Řada lidí tedy uvěří lži.

Celou kauzu navíc provází řada nejasností. Nadační fond Generace 21 předně tvrdí, že chce pomoci ohroženým křesťanům žijícím v Sýrii a Iráku. V konkrétním příkladě z Vysočiny se však ukazuje, že bylo pomoženo spíše ekonomickému uprchlíkovi, který by se raději vrátil domů, pokud by nedostal odpovídající bydlení. Šichtařová zdůrazňuje, že nic nemá proti ekonomickým migrantům. Někteří mohou být pro zemi přínosem, jiní ne. Je to individuální. Ale odporuje to myšlence fondu pomáhat pronásledovaným osobám.

A to není vše. „Skupina lékařů z Jihlavska zveřejnila podivný e-mail, který jim byl zaslán nadací. V něm nadační fond vyvíjí na lékaře nátlak, aby imigrantům provedli vstupní vyšetření. Všichni lékaři do jednoho odmítli, protože formu e-mailu považovali za zastrašování,“ doplnila dáma. Dopis považovali za zastrašování, protože se fond dovolával zákona a konstatoval dokonce, že v případě odmítnutí bude informována VZP.

„Kdyby kauzu neprovázela pachuť manipulací, většina veřejnosti by nad vším možná mávla rukou a slova o ‚zvířecím obydlí‘ by asi brzy pustila z hlavy. Jenomže tlak generuje protitlak. Když bude mít veřejnost pocit (i kdyby nakrásně byl falešný), že je podváděna a někam tlačena, brzy to vybublá ve frontální odpor vůči všem příchozím – i všem slušným a ochotným pracovat. Zkrátka multikulturalisté tlačí na pilu až moc a tím si pod sebou nerozumně podřezávají větev,“ uzavírá ekonomka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…