Nechodí tvé dítě do školy? Neplatíš pokuty? Zkrouhneme ti dávky. Porušovat pravidla není normální, říká senátor Hraba

20.08.2021 6:46 | Rozhovor

Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady dostanou právo neuhrazené pokuty z těchto dávek strhávat. Předpokládá to novela poslanců ODS, kterou včera po diskusi schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Nechodí tvé dítě do školy? Neplatíš pokuty? Zkrouhneme ti dávky. Porušovat pravidla není normální, říká senátor Hraba
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

„V Senátu jsme odsouhlasili, že bude platit princip ‚třikrát a dost‘. Nesmíme tolerovat, že někdo pokuty neplatí jen proto, že na ně nemá peníze a pobírá soc. dávky. Tolerovat dvě kategorie lidí je první krok k no-go zónám. Porušovat pravidla prostě není a nesmí být normální,“ píše Hraba.

V @SenatCZ jsme odsouhlasili, že bude platit princip „třikrát a dost“???

Nesmíme tolerovat, že někdo pokuty neplatí jen proto, že na ně nemá peníze a pobírá soc. dávky. Tolerovat dvě kategorie lidí je první krok k no-go zónám.

Porušovat pravidla prostě není a nesmí být normální.

— Zdeněk Hraba (@hraba_z) August 18, 2021

Senátní výbory se k navrhované represi postavily rozdílně. Zatímco garanční sociální výbor prosazoval zamítnutí novely, ústavně-právní výbor doporučil její přijetí. V diskusi se střetli podporovatelé s odpůrci novely. Odpůrci tvrdili, že restrikce nefunguje a je nutná sociální prevence. Odebírání dávek podle nich dopadne i na lidi ze společné domácnosti pachatele včetně dětí. Podporovatelé zase poukazovali na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat.

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26249 lidí

„Míra solidarity musí mít nějakou hranici. O tom je návrh zákona,“ uvedl za předkladatele Jan Bauer (ODS). Odmítl také výtky, že jde o „předvolební výkřik a o populismus“, když předloha byla podána už před třemi lety. Senát ji schválil hlasy 44 ze 71 přítomných poslanců.

Úřady podle novely budou moci provádět srážky z dávek na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně budou postupovat v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. O část dávek budou moci přijít také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

U tolerování a podpory záškoláctví by podle předlohy platil pro strhávání pokut z dávek princip „jednou a dost“. U ostatních přestupků by mohly být postihy strhávány z dávek při třetím a dalším prohřešku. Obce by ale mohly požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by vyvstala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a zároveň jde o pachatele s minimální snahou se napravit.

O srážkách by po oznámení rozhodovaly úřady práce. Částky, které na nich lidem nevyplatily, by putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …