Nejsem žádný estébák! Babiš žene historiky k soudu

14. 4. 2013 21:10

Podnikatel Andrej Babiš chce ukončit spor o tom, zda byl před revolucí důvěrníkem státní policie a agentem StB. Ústav paměti národa archivuje svazek, který to tvrdí. Miliardář Babiš teď proto ústav žaluje. Soud má začít v červnu.

Nejsem žádný estébák! Babiš žene historiky k soudu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

"První líčení je naplánováno na červen,“ potvrdil serveru Lidovky.cz šéf skupiny Agrofert Babiš. Od soudu očekává výrok, že komunistické Státní bezpečnosti nepodepsal akt spolupráce. "Žádné odškodnění nepotřebuji, ani nechci. Jde mi jen o pravdu, která se u soudu jednoznačně prokáže," tvrdí.

"Nebyl jsem agentem StB a svazek o spolupráci jsem nepodepsal. Pracovníci StB mě pouze několikrát kontaktovali kvůli mému zaměstnání v podnicích zahraničního obchodu, konkrétně jim šlo o dovoz syrských fosfátů," popsal Babiš loni v prohlášení k samotnému podání žaloby.

Šance na úspěch tu jsou

Podle Lidovek.cz nejsou Babišovy šance na úspěch mizivé. Slovenská justice totiž už několikrát rozhodla, že osoby byly v některých případech v materiálech StB vedeni jako agenti neoprávněně. Bývalý šéf ústavu Ivan Petranský se dříve nechal slyšet, že archivní dokumenty jsou přístupné na základě zákona a že ústav nenese odpovědnost za pravdivost údajů, které se v dokumentech StB nacházejí.

Podle dostupných údajů vystupoval Babiš pod krycím jménem Bureš. Podle dokumentů ve svazku měl být získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu. Babiš tvrdí, že ho StB oslovila kvůli dovozu nekvalitních nerostných surovin. Bližší spolupráci ovšem vylučuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …