Někdejší spolupracovník Mirka Topolánka se vyjádřil k polistopadové politice. Nic pěkného to není

09.09.2019 22:44 | Zprávy
autor: nab

Politický komentátor Martin Schmarcz, známý také jako bývalý mluvčí vlády premiéra Mirka Topolánka, se ve svém komentáři na Info.cz rozepsal o polistopadové politice, která rozhodně není lepší, jak nám slibovali. Naopak, je „rozbitá“. Základní myšlenku si vypůjčil od nejvýznamnějších ekonomů klasického liberalismu Frédérika Bastiata. V eseji „Co je a co není vidět” na příkladu rozbitého okna geniálně vyvrací rozšířenou tezi, že „destrukce přináší zisk“, která v ekonomice vede k protekcionismu. A v politice k „novým pořádkům“.

Někdejší spolupracovník Mirka Topolánka se vyjádřil k polistopadové politice. Nic pěkného to není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo například zdražení ročních dálničních známek ze současných 1500 na 2000 Korun

Frédéric Bastiat v eseji popisuje, jak zuřil Dobroděj Sedláček, když jeho syn rozbil okno. Popisuje hlouček přihlížejících, kteří utěšují majitele, že „vše zlé je k něčemu dobré“, a otázkou, „z čeho by žili sklenáři, kdyby nikdo nikdy nerozbil žádné okno“.

Boření a ničení starých věcí a budování nových stejně jako ochranářství a obchodní války považuje podle Schmarcze i dnes mnoho lidí za způsob, jak podpořit domácí průmysl. Bastiat prý zmiňuje věhlasného politika, který přesně vypočítal, kolik by získaly firmy stavbou domů, kdyby vyhořela Paříž, a jak by to zvýšilo blahobyt.

V příběhu s rozbitým oknem však nevystupují lidé, kteří „jsou vidět“. Je tu ještě třetí, který vidět není – švec, u něhož by si Sedláček dal spravit boty, kdyby nemusel platit novou okenní tabuli. Ten utrpí ztrátu v důsledku toho, že uličník rozbil okno. Takže nula od nuly pojde. „Ve skutečnosti je bilance záporná, protože občan Sedláček, místo aby měl jak okno, tak spravené boty, má jen jedno z toho,“ vysvětluje komentátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

17:50 Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Umrněné“. Letošní protesty za Českou televizi jsou podle Zdeňka Zbořila, pam…