Německo a Merkelová. Klid? Je to jinak. Strach z Hitlera a pozice AfD po šoku v Durynsku

13. 2. 2020 16:31

Expert na Německo Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy důkladně popsal, proč u našich západních sousedů došlo k politickému zemětřesení a proč pověst Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové utrpěla hluboké šrámy. Dá se prý říci, že Německo stále obchází strašidlo Adolfa Hitlera a strach z něj.

Německo a Merkelová. Klid? Je to jinak. Strach z Hitlera a pozice AfD po šoku v Durynsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky
reklama

V Německu došlo k politickému zemětřesení. Potom, co ve východoněmecké spolkové zemi Durynsko táhla CDU za jeden provaz s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD), zasáhla kancléřka Angela Merkelová a dala jasně najevo, že s AfD se nespolupracuje.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31997 lidí

Pro ty strany, které představují většinu v Bundestagu, v německém Spolkovém sněmu, je skutečně vyloučena, protože my si musíme umět představit to rozdělení politické scény; pokud jde o AfD, tak AfD je zaměřena na to, aby německou politiku zbavila Angely Merkelové. Takže pro AfD je tématem Merkelová. Pro ty ostatní strany to téma ve vztahu k AfD, když to řeknu obrazně, je Hitler čili pohled zpátky na minulost. Tyhle dva pohledy se samozřejmě naprosto nescházejí,“ vysvětlil expert na německou politiku v rozhovoru pro server Info.cz.

Tak to alespoň funguje na centrální vládní úrovni v Berlíně.

Na nižších úrovních už to může být jinak. Na komunální úrovni už CDU a AfD spolupracují. Z této komunální úrovně je pak vyvíjen tlak na vyšší patra politiky, aby spolupráce s AfD byla přijatelná. To neplatí jen o CDU, ale třeba také o německé sociální demokracii. Zatímco komunální politici tvrdí, že se s AfD dá normálně mluvit o správě chodníků, vrcholní politici říkají, že s AfD se nespolupracuje, protože extremistům se neustupuje, protože to extremistům otevírá cestu k vládnutí.

Současně s tím však Handl odsoudil násilné výhrůžky politikům, kteří byli ochotni s AfD spolupracovat. Odborník zdůraznil, že výhrůžky násilím, neřkuli samotné pokusy o násilné akty v žádném případě k politice nepatří.

Faktem podle něj je, že z politického hlediska Alternativa pro Německo odebírá nejvíc hlasů právě Merkelové a její CDU. Spousta voličů má totiž pocit, že Merkelová v průběhu svého dlouhého vládnutí, kancléřkou je totiž od roku 2005, převzala nápady německé sociální demokracie, ale nejenže o nich mluvila, ona je také reálně provedla, což řadě pravicovějších voličů nebylo po chuti – a to vytvořilo prostor pro AfD.

Fotogalerie: - Muzeum Stb v pivovaru

Miroslav Šefl z Ležek u Lubence je v šoku, kam se ...
Miroslav Šefl (vlevo) provází návštěvníky, zvládne...
Miroslav Šefl (vlevo) s jedním ze zastupitelů Kryr...
Výslechové místo jako "dekorace".
Miroslav Šefl zveřejňuje i veškerou svoji komunika...
Miroslav Šefl hovoří šesti jazyky - cokoli vystaví...

Dnes ale AfD bere hlasy i levici, bere hlasy i sociálním demokratům nebo straně Levice (Die Linke), jejichž voliče vede k volbě AfD strach z migrantů, strach o svou bezpečnost, o svou kulturu, mají strach z globalizace, strach z otevřenosti společnosti.

V Bundestagu ale AfD mnoho legislativních návrhů nepřináší.

Vedle toho zůstává v platnosti dělení na levici a pravici, CDU odmítá spolupracovat s Die Linke, kterou vnímá jako radikální levicovou sílu, ale různých dělících linií už je tolik, že toto dělení oslabuje. Stále platí také rozdělení na západ a východ Německa, protože životní podmínky jsou na východě stále horší než na západě.

Ale dokud bude na nejvyšší úrovni platit, že politika je sporem, jestli půjdeme dál s Merkelovou, nebo s Hitlerem, tak žádná z demokratických stran s AfD spolupracovat nebude. Pravděpodobnější je, že budou vznikat natolik široké koalice, že jejich hlavním smyslem bude postavit se proti AfD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…