Německo chce přijímat uprchlé ruské brance. Lipavský to odmítl

24.09.2022 12:33 | Zprávy

Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) prohlásil, že Česká republika nebude přijímat ruské uprchlíky, kteří se snaží uniknout před mobilizačním rozkazem. Podobné stanovisko zaujaly i pobaltské země. Naopak Německo ruské odpůrce mobilizace rádo přivítá. Informuje o tom Echo24.cz.

Německo chce přijímat uprchlé ruské brance. Lipavský to odmítl
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině

Mluvčí Evropské komise uvedla, že rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, je na členských státech Evropské unie.

  • Původní zdroj ZDE

Český ministr zahraničí Jan Lipavský avizoval, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza. „Rozumím, že Rusové prchají před čím dál zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza,“ uvedl.

Německo naopak míní dezertéry přijímat, uvedla to německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Její stanovisko potvrdil i  německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann, který uvedl, že Rusové prchající ze své země jsou v Německu vítáni. „Mnoho Rusů zjevně opouští svou vlast: Kdo nenávidí cestu, kterou zvolil Putin, a miluje liberální demokracii, je v Německu srdečně vítán,“ řekl Buschmann.

Česká média informují o tom, jak se z „částečné mobilizace“ v některých regionech Ruské federace stává mobilizace plná a odváděni jsou studenti i muži přes 60 let.

Také o tom, jak se obyčejní Rusové snaží z války uniknout. „Odmítnutí služby je těžké nejen právně, ale i kvůli tomu, že jim nadřízení hrozí soudem nebo fyzickým násilím,“ píše web Českého rozhlasu.

Šíří se i záběry zoufalých mobilizovaných branců, kteří se buď zpíjejí do němoty, nebo se perou.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…