Nenávist, bojím se. Anna Šabatová mluvila v rádiu

22.02.2019 18:22

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová byla hostem Českého rozhlasu Radiožurnálu. V rozhovoru s Janem Pokorným uvedla, že úřad ombudsmana považuje za důležitý. Přitom čtvrtina Čechů dodnes neví, kdo Anna Šabatová je. Ona sama však vnímá větší důležitost v tom, aby byla známá její instituce.

Nenávist, bojím se. Anna Šabatová mluvila v rádiu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová při setkání s občany v Prostějově

„Zcela zjevně je vidět, že víc lidí ví, na co si stěžovat. Pětadvacet procent lidí ale neví, kdo jsem. Důležité ale je, aby lidé znali tu instituci, není potřeba mě znát jako člověka,“ sdělila úvodem Šabatová, která je ve funkci již pět let. 

Rozhovor najdete ZDE.

Šabatová ve svém rozhovoru zavzpomínala na spolupráci s předchozím ombudsmanem Otakarem Motejlem. „Často se o něm mluví, mnozí mají v kancelářích fotky s ním a jsou patřičně hrdí na to, že s ním mohou spolupracovat,“ poznamenala Šabatová. „Byl neuvěřitelně pracovitý, byl schopný v práci zůstat do tří do rána,“ hovořila o něm Šabatová. V případě, že by u nás úřad ochránce nebyl, byla by úroveň ochrany práv u nás podstatně nižší. „Pro mnoho lidí by chyběla ta adresa, kam se obrátit, kdyby odvolání nestačilo,“ poznamenala Šabatová a hovořila o svém úřadu, kdy mimo jiné navštěvuje instituce, jako jsou nápravné ústavy, penziony pro seniory, dětské domovy nebo třeba léčebny dlouhodobě nemocných. 

Anketa

Co provést s bojovníky Islámského státu, kteří se chtějí vrátit do Evropy?

16%
81%
hlasovalo: 15836 lidí

„Relativně často se stává, že řešíme obdobné situace jako advokáti a soudy. A velmi často takové případy odkládáme, protože daný člověk má jistotu u soudu, že dané rozhodnutí bude vykonatelné,“ uvedla Šabatová. „U nás má daný člověk naději. Někdy řešíme kompromisní situaci, že člověku předáme náš názor, který pak využije u soudu,“ vysvětlila.

A jak se úřad vyrovnává s kverulanty? „Napíšeme jednou, napíšeme dvakrát, napíšeme třikrát… A pak vysvětlíme, že už nebudeme psát,“ dodala. 

Své pak Šabatová řekla k seriálu Most! veřejnoprávní České televize. „Je to povedený komediální produkt, ale přece jenom, kdybych se bavila s tvůrci, některé výhrady bych měla,“ poznamenala Šabatová. 

Veřejná ochránkyně práv pak hovořila také o svém znepokojení, které se týká nenávisti na internetu. „Jak masivní ta nenávist na internetu může být. A pokud do toho vrůstá mladá generace, tak můžou nabýt dojmu, že to je norma. A toho se právě bojím,“ zmínila. „Sociální médium dělá normu z něčeho, co je v běžném životě exces,“ podotkla s tím, že bychom si neměli říkat, že je to normální. „Je důležité o věcech mluvit, jasně je pojmenovávat a případně i potrestat,“ dodala. Právo platí i na sítích – a to je důležité připomínat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…