Než opravila byt, žila s dětmi dočasně v garáži. Sociálka byla nemilosrdná

5. 10. 2018 19:11

Reportérka serveru a2larm.cz Saša Uhlová se zabývá případem ženy z garáže v Ústí nad Labem, které sociální pracovníci odebrali děti. „Případ připomněl, že nám něco schází. Je to zákon o sociálním bydlení,“ poznamenala Uhlová.

Než opravila byt, žila s dětmi dočasně v garáži. Sociálka byla nemilosrdná
Foto: Screen Seznam.cz
Popisek: Saša Uhlová
reklama

Následně uvádí, jak první informace z magistrátu města Ústí nad Labem přinášely zprávu o ženě s dětmi, která bydlela v garáži kvůli rekonstrukci bytu. Na anonymní udání na místo přijeli strážníci, následně zavolali pracovníka Orgánu sociálně-právní ochrany dětí a jedno dítě putovalo do Klokánku. TV Nova pak prý uváděla, že děti žena skrývala před sociálkou. „Děti ve věku tří a devíti let jí OSPOD odebral a kojence i s matkou odvezli do nemocnice. Tam je po pozorování propustili a postarat se o ně mají úředníci magistrátu. Jak přesně, nevíme,“ popisuje Uhlová s tím, že není jasné, proč se žena skrývala a proč ji sociálka sledovala. 

Anketa

Kdo se vám nejvíce líbil v předvolební superdebatě lídrů?

hlasovalo: 10536 lidí

Původní text ZDE

Odebírání dětí je podle Uhlové v České republice výrazný problém. „Na tom, že stát nemá děti odebírat proto, že rodina nemá bydlení, existuje sice v právní rovině shoda, jenže k nevyhovujícímu bydlení na ubytovně, nějakém nuzném přístřešku nebo v přeplněném bytě se často přidruží i další problémy, takže důvody odebrání pak mohou být jiné, sekundární. Spočítat, kolik dětí bylo odebráno jen ze sociálních důvodů, je obtížné, ale podle odhadů je to pět až deset procent. Dalších deset procent pak úřady odebírají proto, že dítě bylo týrané. Zbytek tvoří důvody různě kombinované,“ zmínila Uhlová a připustila i následky, které si odebrané děti odnášejí. Uhlová následně lobbuje za terénní práci s rodinou.

Fotogalerie: - Oslava republiky v RSVK

Sté výročí vzniku Československa v Ruském středisk...
Oslava stého výročí vzniku Československa v Ruském...
Oslava stého výročí vzniku Československa v Ruském...
Oslava stého výročí vzniku Československa v Ruském...
Oslava stého výročí vzniku Československa v Ruském...
Oslava stého výročí vzniku Československa v Ruském...

„Co se v případě rodiny z garáže v minulosti dělo a kde se stala chyba, se možná dozvíme, pokud se případu bude někdo věnovat podrobně, bude mluvit se všemi aktéry a podaří se mu zrekonstruovat, co se doopravdy stalo. Zatím příběh tak, jak ho známe, poukazuje na dva systémové problémy. Prvním je nedůvěra chudých lidí v úřady, které by jim teoreticky měly pomáhat. Druhý s tím prvním úzce souvisí. Je jím zásadní rozpor mezi skutečností, že se v České republice děti nesmějí odebírat z bytových a sociálních důvodů, a tím, že zde neexistuje žádný funkční systém sociálního bydlení. Tedy existuje v některých obcích, které samy vyvinuly iniciativu, ale není tu nástroj, který by obce mohl přimět, aby sociální bydlení poskytovaly,“ uzavřela Uhlová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …