Odbory opět žádaly zastavení příprav zákona o stávce

26.07.2012 17:00

Odbory znovu vyzvaly vládu, aby přestala připravovat obecný zákon o stávce. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil po dnešní schůzce předsednictva tripartity novinářům řekl, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) sice věcný záměr sporné předlohy vrátil do připomínkového řízení, materiál se ale značně odchýlil od původního záměru, proto by měl být zcela opuštěn.

Odbory opět žádaly zastavení příprav zákona o stávce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Zavadil

Zavadil tvrdí, že současný zákon o kolektivním vyjednávání vyhovuje, a není ho proto třeba měnit. Za dobrou mají dosavadní legislativní úpravu vyhlašování stávek i zaměstnavatelé. Nově by podle Zavadila mohly stávkovat pouze odbory, a nikdo jiný. "Stávka v roce 1989 by tak byla nelegitimní," uvedl s tím, že ji nesvolávaly odbory. Drábek mu na tiskové konferenci oponoval tím, že by byla nejen legitimní, ale i legální.

Podle Drábka je zákon dobrý

O předloze chce ministr se sociálními partnery dále vyjednávat. Druhé připomínkové řízení končí 31. července a podle Drábka není věc akutní, je proto připraven diskutovat.

"Nemohu vyhovět požadavku zastavit tyto práce, protože tato zákonná úprava chybí. Já bych tím porušil své ústavní kompetence," uvedl Drábek. "Zákon o stávce je dobře zpracován a je jenom na vládě, zda vymyslí nějaký zákon o obecné stávce," vyjádřil se ke sporu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zákon o kolektivním vyjednávání, který vyhovuje odborům i zaměstnavatelům, stanovuje podmínky zastavení práce kvůli sporům při uzavírání kolektivních smluv. Podle vlády ale chybí obecná úprava. Na ní začal Drábek pracovat po loňské červnové stávce v dopravě, kterou odbory uspořádaly proti vládním reformám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

4:42 Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět zodpověděl dotazy, které mu přímo položili čtenáři Parlamentníc…