Okupaci Československa připomínají i Tusk nebo Juncker

21.08.2018 19:51

Touha po svobodě a demokracii přežila i vpád vojsk Varšavské smlouvy a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu. V den 50. výročí invaze do Československa to na Twitteru napsal předseda Evropské rady Donald Tusk. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v prohlášení označil konec pražského jara za jednu z nejtragičtějších epizod v dějinách novodobé Evropy. Události srpna 1968 připomínají také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo lídr největší europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber.

Okupaci Československa připomínají i Tusk nebo Juncker
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Juncker

„Před padesáti lety sovětská invaze do Československa zlikvidovala pražské jaro. Ale touha po svobodě a demokracii přežila a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu,“ napsal Tusk.

„Při tomto výročí si připomínáme tragickou ztrátu životů a vzdáváme hold odvaze a hrdinství těch, kteří vzdorně stanuli před tanky a zbraněmi, přičemž mnozí z nich byli studenti,“ uvedl Juncker. Podle předsedy EK je ale dnes také namístě připomenout si, že za svobodu a dodržování lidských práv je potřeba bojovat každý den.

Podle Tajaniho je „tragédie“ srpnové okupace připomínkou obzvláště pro mladé lidi, že svoboda není samozřejmostí a že neexistuje alternativa k jednotné a úspěšné Evropě. Šéf Evropské lidové strany Weber dnes přidal na Twitter příspěvky v češtině i slovenštině. „Vzpomeňme s úctou na oběti této smutné události a na ty, kterým následná normalizace zničila životy. A nepřipusťme zlehčování a překrucování historie,“ napsal.

Pohled na sovětský tank před svým domem označila za jedn svých nejstarších vzpomínek česká eurokomisařka Věra Jourová. „... ovlivní vás to na celý život. Proto považuji obranu demokracie za největší úkol pro nás pro všechny: Čechy, Slováky, Evropany,“ uvedla na Twitteru.

„Na den přesně před 50 lety Rudá armáda rozdrtila naděje Čechů a Slováků, kteří hledali svobodu a demokracii. Evropané musejí nyní stát při sobě a odmítnout novou vlnu autoritářského vlivu, který znovu podkopává naši společnost,“ napsal na Twitteru belgický europoslanec a bývalý premiér Guy Verhofstadt, který zároveň vede v Evropském parlamentu Alianci liberálů a demokratů pro Evropu.

Podle bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy 50. výročí invaze je „pro Čechy, Slováky a mnohé jiné neúprosnou připomínkou toho, že jejich budoucnost je spjatá se Západem“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se k výročí přímo nevyjádřil, ale na Twitteru sdílel prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové. „Před 50 lety bylo pražské jaro rozdrceno. Evropa nesmí nikdy zapomínat na obranu svých hodnot svobody a právního státu,“ napsala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…