Oni vůbec netuší, v jaké situaci se ujímají moci. Papouškování zeleného šílenství, úplně mimo mísu. Starému pravičákovi vstávají vlasy hrůzou

09.11.2021 18:24 | Analýza

„Výchozí situace pro tuto vládu je extrémně zlá. Text koaliční smlouvy to zjevně nebere v úvahu. Jim chybějí ve státním rozpočtu v tuto chvíli stovky miliard. Budou muset udělat kroky, kterými se s tím vypořádají. Budou muset stovky miliard někomu sebrat,“ domníval se bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Zajímá ho také, jestli se vláda dokáže postavit vůči Green Dealu. „Zatím mám pocit, že tato vláda se tomu postavit nechystá, a dokonce se z toho její podstatná část raduje, že je skvělé, jak budeme zachraňovat planetu,“ povšiml si.

Oni vůbec netuší, v jaké situaci se ujímají moci. Papouškování zeleného šílenství, úplně mimo mísu. Starému pravičákovi vstávají vlasy hrůzou
Foto: Hans Štembera
Popisek: SPOLU kráčí do volebního štábu po vyhraných volbách

V koaliční smlouvě pěti stran, které se chystají vládnout, se slibují hezké věci. Daňové prázdniny pro rodiny s dětmi, slevy na daně pro poplatníka, zvýšení platů učitelů, obrovské investice do všeho. Na druhou stranu zruší EET, nebudou zvyšovat daně. Kde se na to ale vezme? „Kdysi mě ve škole učili zákon o zachování hmoty. To, co citujete, ho zjevně nerespektuje. Nebo by se také dalo říci, že ještě si nový ministr financí nesáhl do státní pokladny. Kdyby si do ní sáhl, narazil by na dno. Dokonce to vypadá, že je v hlubokém minusu. Výchozí situace pro tuto vládu je extrémně zlá. Text koaliční smlouvy to zjevně nebere v úvahu,“ konstatoval bývalý ministr financí, tehdy za ODS, Vlastimil Tlustý.

V koaliční smlouvě je také snižování počtu úředníků tím, že bude stát rušit agendy, které dělá. Nahradí se digitalizací. Je toto realistické? „To je realistické. Nedávno jsem řekl, že kdybych já měl přijít s nějakými nutnými změnami v této zlé situaci, tak ze tří úředníků bych jednoho propustil. Tehdy na tato slova reagoval jeden z ekonomů s tím, že on by propustil dva ze tří. Což znamená, že můj názor není ještě tak extrémní. Posledních deset let počty státních úředníků neustále rostly. Vrátit se zpátky k nižšímu počtu úřednictva je správný nápad,“ souhlasil. 

Je připravena vláda se Green Dealu postavit?

Také se lze v koaliční smlouvě dočíst, že jakékoliv opatření Green Dealu musí být sociálně citlivé a musí se vždy vyhodnotit studie dopadu na sociální smír. Brusel ale tlačí zelený úděl dost důrazně, například se mluví o emisních povolenkách pro domácnosti. A vlastně ani pořádně se ještě Green Deal nerozjel, a už tu máme obrovské patálie s cenami energií. Jak pohlížet na tento cíl? „Opět jde o porušení zákona o zachování hmoty. Ke Green Dealu mě zajímá jediná teze nové vlády. A to je: je připravena se mu postavit? To znamená, že určité kroky Green Dealu nepřicházejí v úvahu a nedopustí jeho zavedení na území České republiky. Tak jak si myslím, že se toho dočkáme z Polska a Maďarska. Buď se proti tomu postaví, anebo budou papouškovat zelené šílenství a mít k tomu takové marné komentáře, jaké citujete, že budou něco vyhodnocovat. To mohou vyhodnocovat od rána do večera. Je to dávno vyhodnoceno,“ uvedl.

„Před námi stojí pod vlivem zeleného šílenství vícesetprocentní nárůst cen energií, ať už na bydlení, na ohřev teplé vody, na dopravu. Emisní povolenka je krycí název pro spotřební daň na energie. To jen v Bruselu někdo chytře vymyslel, aby nedráždil obyvatelstvo, že nám zavádějí spotřební daň na všechny běžné energie. Většina lidí neví, že když si kupuje benzín, tak odhadem z 36 korun jsou daně více než 20 korun. Jestli to někomu připadá málo, a to Bruselu připadá, a říká nám, že místo těch 20 korun si představuje 50 korun daní, aby pohonné hmoty stály přes 70 korun po zavedení zeleného šílenství, tak je obyvatelstvu potřeba říci, že tohle se chystá,“ upozornil.

„A zejména se jich zeptat, jestli ve jménu záchrany planety v situaci, kdy zbytek světa – Čína, Indie, Latinská Amerika, Afrika – nic takového nezavede, zda to není nefunkční gesto. Když zbytek světa tyto daně neuvalí, docílí jediné věci. Vyžene průmysl do zemí, kde tyto spotřební daně nebudou. Jedna velká německá automobilka oznámila, že bude přesouvat výrobu do Číny. Jakmile toto evropské obyvatelstvo pochopí, očekávám, že se tomu zásadně postaví. A to je to, čím jsem začal – milá vláda, jsi připravena při záchraně obyvatelstva se tomu postavit? Nebo nejsi? Zatím mám pocit, že tato vláda se tomu postavit nechystá, a dokonce se z toho její podstatná část raduje, že je skvělé, jak budeme zachraňovat planetu,“ povšiml si Tlustý.

Pozastavuje se i nad tendencí myslet si, že Green Deal teprve teď začíná, a hned rostou ceny. „Od roku 2005, to znamená za 16 let, Evropa zastavila elektrárny na uhlí a atomové elektrárny s výkonem, který odpovídá 45násobku Temelína. Nahradila tyto gigantické kapacity větrnými a slunečními elektrárnami. Ale on vítr nefouká pořád, sluníčko už vůbec nesvítí pořád. U těchto elektráren – větrných a solárních – jsou vždycky málo viditelné záložní plynové generátory, které naskakují automaticky, když nefouká a nesvítí. To je důvod dramatického růstu ceny plynu, protože tyto záložní generátory sežerou tolik plynu, že trubky, které k nám vedou z Ruska, to nestačí dodávat. A protože ještě ke všemu vznikla složitá politická situace kolem zvyšování kapacity, je blokováno otevření Nord Streamu, tak se prostě stalo, že kvůli těmto záložním generátorům tak vzrostla spotřeba plynu, že současné trubky to nejsou schopny přenést. Pak platí jednoduchý ekonomický zákon. Když něčeho začne být nedostatek, začne dramaticky růst cena,“ vysvětlil, co se tady stalo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…