Ostrá ruská mobilizace: Simulanty varuji, čeká je trestní odpovědnost, vzkazuje komisař

22.09.2022 18:15

Ohlášená mobilizace ruské armády má probíhat důsledně a ostře. Vojenští komisaři varují, ať se nikdo nepokouší vyvléknout kvůli zdravotním problémům. „Všichni budou bránit vlast,“ říká kategoricky jeden z nich. A do toho se internetem šíří nahrávka syna mluvčího prezidenta Putina, který si to „všichni“ vykládá po svém.

Ostrá ruská mobilizace: Simulanty varuji, čeká je trestní odpovědnost, vzkazuje komisař
Foto: Repro TV
Popisek: Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci

Vojenský komisař Kurské oblasti již ohlásil, že mobilizační vyhláška bude dodržována důsledně a snahy o vyhnutí se odvodu nebudou tolerovány.

„Vojenský úřad pro registraci a zařazení nebude nikoho litovat. Všichni budou bránit vlast,“ cituje slova komisaře Vladimira Rodionova web Euroweeklynews.com.

Na ruském internetu během středy měl výrazně stoupnout počet vyhledávacích hesel jako třeba „jak si zlomit ruku“. I takovým se dostává varování. „Varuji ty, kteří by předstírali nemoc. Ať se podívají, jaká je v takovém případě trestní odpovědnost,“ doporučil. Lékařské vyšetření absolvují pouze ti, kteří si budou stěžovat na nějaké obtíže.

Zatímco v minulosti se při porušení odvodních pravidel dalo vyváznout s pouhou pokutou, nyní to podle komisaře Rodionova není na pořadu dne: „Nyní se to určitě nestane. Budeme přistupovat striktně, vlast je třeba chránit,“ vzkazuje.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE.

Během středy v Rusku vyvolala rozruch nahrávka, na které youtubeři volají synovi prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova.

Moderátor telefonuje Nikolaji Peskovovi a autoritativním hlasem mu oznámí, že se má do deseti hodin následujícího dne hlásit na vojenském komisariátu.

„Já určitě nepřijdu,“ protestuje Peskov a ohrazuje se proti direktivnímu tónu údajného komisaře. „Musíte pochopit, že já jsem pan Peskov a není úplně správně, abych tam byl. Každopádně to budu řešit na jiné úrovni,“ oznámí příkře.

Pak připouští, že pokud bude nucen bránit Rusko, tak to učiní, ale až v okamžiku, kdy mu to nařídí prezident Putin. „Musíte pochopit politické skutečnosti a nuance mojí pozice,“ vysvětluje do telefonu.

 

 

Nikolaj Peskov je v Rusku známou figurou zlaté mládeže. Nemanželský syn prezidentova mluvčího, jehož matkou má kuriózně být vnučka sovětského maršála Semjona Buďonného, je znám především svým extravagantním životním stylem zlaté mládeže.

V Londýně, kam s ním odešla jeho matka, byl v mladistvém věku několikrát odsouzen za drobné krádeže a agresivitu. V Rusku čelil trestnímu stíhání za domácí násilí vůči své babičce, dceři válečného hrdiny.

Nyní se ovšem jeho odmítavá reakce k nástupu do armády stala virálem, který rozkládá ochotu Rusů rukovat.

Jeho otec se snažil vše napravit veřejným prohlášením, že pokud jeho syn bude skutečně vyzván k mobilizaci, nemá pochybnosti, že by se „rozhodl správně“.

V Moskvě, Petrohradě a dalších městech propukly už ve středu demonstrace, které byly tvrdě potlačeny. Zatčeny měly být tisíce lidí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. U Martina Kuby ODS zazářila a dohodla se s ANO

10:27 Fiala nebude rád. U Martina Kuby ODS zazářila a dohodla se s ANO

Opoziční hnutí ANO vyhrálo ve většině statutárních měst letošní obecní volby. Výjimkou jsou napříkla…